Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Szczepionka na COVID-19 już dostępna w Rosji!

Utworzone przez Barbara Pawłowska
lekarz ze strzykawką Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

W Rosji ruszyła produkcja szczepionki na COVID-19 o nazwie Sputnik V. W pierwszej kolejności, zgodnie ze deklaracją ministra zdrowia Michaiła Muraszki, zaszczepieni zostaną lekarze i nauczyciele, którzy należą do grupy ryzyka. Szczepionkę zarejestrowano w Rosji 11 sierpnia.

Szczepionka Sputnik V

Szczepionka została opracowana przez Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia. Podczas szczepienia osób z grupy ryzyka jednocześnie prowadzone będą badania kliniczne. Należy do nich włączyć jak największą liczbę osób w różnym wieku i różnej płci.

Dwie wersje rosyjskiej szczepionki na COVID-19

Profesor Aleksandr Butienko, przedstawiciel rosyjskiego Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii, twierdzi, że w przyszłości dostępne będą dwa warianty tej szczepionki – dla dorosłych i dla dzieci. Będą się one różniły dawką preparatu. Produkcja szczepionek będzie możliwa prawdopodobnie po zakończeniu etapu badań klinicznych.

Rosyjscy politycy zaszczepieni na COVID-19

Kilku znanych w Rosji polityków ogłosiło, że poddali się już szczepieniu. Wśród tych osób jest m.in. mer Moskwy Siergiej Sobianin, minister obrony Siergiej Szojgu i szef Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski.

Pierwsza na świecie szczepionka na COVID-19

Sputnik V jest pierwszą szczepionką na świecie, która została oficjalnie dopuszczona do użytku. Decyzję tę podjęto, mimo że szczepionka nie przeszła jeszcze III fazy badań klinicznych. Niedawno magazyn „The Lancet” opublikował wyniki testów, które przeprowadzono na grupie kilkudziesięciu osób. Zgodnie z uzyskanymi danymi szczepionka wywołała u nich pożądaną reakcję.

Do tej pory w Rosji zdiagnozowano 1 041 007 przypadków zachorowań na COVID-19, z czego zmarło 18 135 osób (stan na 10 września 2020).

Opracowano na podstawie:

  1. https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1490338,koronawirus-rosja-szczepionka-sputnik-v.html
  2. https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/200909365-Rosja-dopuscila-do-uzycia-szczepionke-Teraz-ja-testuje.html
  3. https://covid19.who.int/region/euro/country/ru