Czego szukasz?

Neurologia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Podcast: zapalenie mózgu i COVID-19

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Mikrofon Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Pandemia wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 choroby COVID-19 budzi niepokój. Obawiamy się, że dotknie ona  nas samych, naszych bliskich i przyjaciół. Słusznie rodzą się pytania, czy są grupy osób bardziej narażone na zakażenie spowodowane przez SARS-CoV-2. Czy np. pacjenci z zapaleniem mózgu są obarczeni podwyższonym ryzykiem?

Podcast Encephalitis Society

Stowarzyszenie Encephalitis Society, zrzeszające pacjentów z zapaleniem mózgu i ich rodziny, przygotowało specjalny podcast dotyczący COVID-19 i chorób neurologicznych. Eksperci z zakresu neurologii, prof. Tom Solomon i dr Lance Turtle, odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące zapalenia mózgu i COVID-19.

Autoimmunologiczne zapalenie mózgu i COVID-19 – ryzyko zachorowania

Pacjenci, którzy cierpią na autoimmunologiczne zapalenie mózgu bądź chorowali na nie w przeszłości, mogą zastanawiać się, czy układ immunologiczny jest w stanie ochronić ich przed zachorowaniem na COVID-19. Jeśli chodzi o tych, którzy przeszli zapalenie mózgu i w tym momencie ich stan jest dobry, to ryzyko zachorowania na COVID-19 jest takie samo jak u reszty społeczeństwa. Nie odnotowano do tej pory przypadku pacjenta, u którego po przebyciu COVID-19 rozwinęłoby się autoimmunologiczne zapalenie mózgu.

Natomiast w przypadku osób, które właśnie poddawane są leczeniu immunosupresyjnemu (zmniejszającemu odpowiedź układu immunologicznego), ryzyko zachorowania przy zakażeniu SARS-CoV-2 jest wyższe i powinny one podjąć szczególne środki ostrożności.

Wirusowe zapalenie mózgu i COVID-19 – ryzyko zachorowania

Pacjenci, którzy przebyli wirusowe zapalenie mózgu w przeszłości, mogą martwić się, czy są bardziej narażeni na ponowne zachorowanie, związane z zakażeniem się nowym koronawirusem. Doniesienia o możliwym zajęciu centralnego układu nerwowego przy zakażeniu wywołanym koronawirusem nie zmniejszają niepokoju tych osób. Na razie jednak nie ma dowodów na to, że nowy koronawirus może powodować zapalenie mózgu, a pacjenci, u których wcześniej wystąpiło wirusowe zapalenie mózgu, nie są obarczeni zwiększonym ryzykiem zachorowania.