Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

SARS-CoV-2 wariant Delta – co o nim wiemy

Utworzone przez Barbara Pawłowska
koronawirus Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Obecna sytuacja epidemiczna w Indiach oraz innych krajach jest źródłem dużych obaw przed kolejną falą zakażeń. Gwałtownie rosnąca liczba zakażeń wariantem Delta SARS-CoV-2 sprawiła, że WHO zmieniła jego klasyfikację. Początkowo został zakwalifikowany do grupy wariantów budzących zainteresowanie (VOI, ang. Variant of Interest), natomiast 11 maja 2021, w oparciu o aktualne informacje, WHO zaliczyła go do budzących niepokój (VOC, ang. Variant of Concern).

Wariant Delta SARS-CoV-2 (B.1.617.2) jest również nazywany wariantem indyjskim, ponieważ właśnie w tym państwie został wykryty po raz pierwszy (w październiku 2020 roku). Ponadto w obrębie wariantu Delta można rozróżnić kilka odmian regionalnych występujących tylko i wyłącznie na danym terenie. Różnią się one między sobą przede wszystkim mutacjami w obrębie białka kolca, które odpowiada za wiązanie się z komórkami gospodarza.

Zakaźność wariantu Delta jest zdecydowanie wyższa niż pozostałych odmian wirusa SARS-CoV-2. Na podstawie dostępnych danych ECDC (ang. European Centre for Disease Prevention and Control) szacuje, że do końca sierpnia wariant Delta będzie stanowił 90% wszystkich wariantów obecnych w Europie. Z najnowszych badań wynika, że wariant Delta jest o ok. 40–60% bardziej zakaźny niż wariant Alfa (brytyjski), a współczynnik reprodukcji dla niego wynosi 8,0, co oznacza, że jedna chora osoba może zakazić 8 kolejnych. Dla porównania – współczynnik reprodukcji wariantu Alfa (brytyjski) wynosi 2,5–3,0. Ponadto, w przypadku wystąpienia zakażenia wariantem Delta, ryzyko hospitalizacji jest również bardzo wysokie.

Najnowsze badania wskazują, że szczepionki Pfizer-BioNTech i AstraZeneca wykazują podobną skuteczność w stosunku do wariantu Delta, jak do wariantu Alfa. Według naukowców z Public Health England (PHE), agencji wykonawczej Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii, przyjęcie dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech zapobiega pojawieniu się symptomów pochodzących od wariantu Delta w 88% w stosunku do 93,7% dla wariantu Alfa. W przypadku szczepionki AstraZeneca wartości te wynoszą 60% i 74,5%, odpowiednio dla wariantu Delta i Alfa. Jednocześnie naukowcy zaznaczyli, że jedna dawka szczepionki nie zapewnia wystarczającej ochrony.

Mutacje w genomie koronawirusa SARS-CoV-2 są nieuniknione i z dużym prawdopodobieństwem w niedalekiej przyszłości dojdzie do powstania kolejnych groźnych wariantów tego wirusa. Bardzo ważne jest, aby dalej przestrzegać reżimu sanitarnego, tj. często myć oraz dezynfekować ręce, nosić maseczki, regularnie wietrzyć pomieszczenia, a także stosować dostępną profilaktykę, czyli szczepienia ochronne przeciw COVID-19.

Opracowano na podstawie:

  1. https://www.aptekagemini.pl/poradnik/artykul/wariant-delta-koronawirusa-czy-jest-niebezpieczny/
  2. https://www.bbc.com/news/world-europe-57594954
  3. https://indianexpress.com/article/explained/covid-delta-variant-coronavirus-cases-7344758/
  4. https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/two-doses-pfizer-astrazeneca-shots-effective-against-delta-variant-study-finds-2021-07-21/