Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Raport Public Health England o badaniach serologicznych w Wielkiej Brytanii

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Raport Public Health England Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Public Health England (PHE) opublikowało niedawno raport dotyczący rozprzestrzeniania się zakażenia SARS-CoV-2 na terenie Wielkiej Brytanii [1]. Oprócz podstawowych danych dotyczących liczby zakażeń, śmiertelności i liczby ozdrowieńców nowością w raporcie są wyniki szeroko zakrojonych badań serologicznych u mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Badania serologiczne – po co je wykonywać

Prowadzenie nadzoru epidemiologicznego COVID-19 wymaga możliwości wykrywania infekcji SARS-CoV-2 o bezobjawowym i łagodnym przebiegu. Informacja o liczbie bezobjawowych przypadków COVID-19 pozwala też na bardziej precyzyjne obliczanie wskaźników epidemiologicznych, np. śmiertelności. Narzędziem umożliwiającym identyfikację osób chorujących bezobjawowo są testy serologiczne, czyli badania przeciwciał. Wynik dodatni badania serologicznego, a więc wykrycie obecności przeciwciał przeciwko nowemu koronawirusowi, świadczy o kontakcie z tym drobnoustrojem. W przypadku zakażeń SARS-CoV-2 badania przeciwciał nie służą do rozpoznawania świeżych infekcji, ale mogą wspomagać diagnostykę genetyczną COVID-19.

Badania serologiczne w Wielkiej Brytanii

PHE to agencja wykonawcza Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii. Jednym z zadań PHE jest gromadzenie próbek do badań przeciwciał w celu oceny rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-CoV-2 zarówno pod względem wieku pacjentów, jak i regionu Wielkiej Brytanii. Materiał pochodzi m.in. od (potencjalnie) zdrowych dawców krwi i jest dostarczany przez National Health Service Blood and Transplant (NHS BT). Co tydzień badane są próbki z różnych regionów geograficznych Wielkiej Brytanii – około 1000 z każdego regionu. Materiał ten jest obecnie badany za pomocą testu EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2 ELISA IgG. Badanie ma na celu ustalenie odsetka populacji z wykrywalnymi przeciwciałami przeciwko nowemu koronawirusowi.

Wyniki badań serologicznych z raportu PHE

Najnowszy raport z maja 2020 (22. tydzień pandemii) wykazał, że częstość występowania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 wśród mieszkańców Londynu wzrosła z 1,5% w 13. tygodniu do 12,3% w tygodniach 15.–16. i aż do 17,5% w 18. tygodniu [2]. Dane z raportu PHE wskazują przede wszystkim na stały wzrost rozpowszechnienia infekcji nowym koronawirusem w Londynie. Niższa jest natomiast częstość występowania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w próbkach z innych regionów Wielkiej Brytanii, w tym z Midlands, North East, South East i South West. Prewalencja przeciwciał u mieszkańców Midlands w 14. tygodniu była podobna do tej w Londynie w 13.–14. tygodniu, ale niższa w 17. tygodniu. Pełna treść raportu PHE znajduje się tutaj.

Przeciwciała przeciwko nowemu koronawirusowi stwierdzano najczęściej u młodzieży i młodych dorosłych. Były to grupy wiekowe od 17 do 29 lat, a odsetek pozytywnych wyników wynosił od 6,3% na południowym wschodzie do 20,5% w regionach północno-zachodnich. Niestety według najnowszych informacji z Londynu wzrost jest również wyraźny w starszych grupach wiekowych. Być może zostały one później narażone na kontakt z SARS-CoV-2. Może to odzwierciedlać różnice w zachowaniu w poszczególnych grupach wiekowych.

Opracowano na podstawie:

  1. https://www.gov.uk/government/publications/national-covid-19-surveillance-reports.
  2. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/888254/COVID19_Epidemiological_Summary_w22_Final.pdf.