O czym świadczy pozytywny wynik testu alergicznego?
Pozytywny wynik testu w badaniu serologicznym mówi, że organizm miał kontakt z konkretnym alergenem i wytworzył przeciwko niemu specyficzne przeciwciała IgE. Jednak nie zawsze wiąże się to z wystąpieniem objawów klinicznych typowych dla alergii. Taki stan, w którym osoba produkuje przeciwciała, a nie wykazuje objawów alergii, nazywamy uczuleniem. O alergii mówimy natomiast wtedy, kiedy współistnieją wyraźne objawy kliniczne. U części osób uczulonych może rozwinąć się w przyszłości pełnoobjawowa alergia.
Podobnie rzecz ma się z testami skórnymi: ich wyniki mogą być dodatnie u 15–35% pacjentów bez objawów alergii, nie wskazując jednoznacznie na alergię.
Przykładowo w dużym badaniu prowadzonym przez Duńskie Centrum Badania Alergii (Danish Allergy Research Center) na grupie 572 dzieci monitorowanych przez 6 lat wykazano obecność specyficznych przeciwciała IgE u 47%. W tej grupie aż 92% pacjentów nie wykazywało żadnych objawów klinicznych w ciągu 6-letniego monitorowania. Pełnoobjawowa alergia pokarmowa alergia rozwinęła się jedynie u 20 dzieci.
Jak rozpoznać alergię?
Dlatego pozytywny wynik testu na alergię z krwi lub testu skórnego w żadnym wypadku nie oznacza klinicznej alergii! Znaczenie kliniczne ma tylko wówczas, gdy współistnieją wyraźne i pasujące do wyniku objawy bądź uzyskano potwierdzenie testem prowokacyjnym.