Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Podróżuj po Europie z paszportem covidowym

Utworzone przez Barbara Pawłowska
smartfon Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Dostęp do skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19 dał wielu osobom nadzieję na bezpieczne podróżowanie. Jesteś zaszczepiony? Od 1 lipca 2021 r. na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu uznawany jest Unijny Certyfikat COVID, który ma ułatwić przekraczanie granic. Komisja Europejska zachęca również do stosowania dokumentu jako przepustki na imprezy masowe, takie jak koncerty czy wesela. Sprawdź, czym jest i jak uzyskać paszport covidowy.

Czym jest paszport covidowy

Unijny Certyfikat COVID (UCC), czyli tzw. paszport covidowy, jest zaświadczeniem, które potwierdza zaszczepienie się przeciwko COVID-19 preparatem szczepionkowym zatwierdzonym na terenie UE, przebycie zakażenia SARS-CoV-2 lub aktualny negatywny wynik testu w kierunku COVID-19. Bezpłatny certyfikat zawiera kod QR i obowiązuje we wszystkich krajach UE. Wydawaniem paszportów zajmują się władze krajowe, które dbają o bezpieczeństwo danych osobowych.

Jak pobrać paszport covidowy

Paszport covidowy dostępny jest w aplikacji mObywatel oraz na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Dokument dostępny jest w języku narodowym oraz w języku angielskim. Osoby zaszczepione tylko jedną dawką szczepionki również mogą pobrać certyfikat przez aplikację mobilną. Warto jednak wiedzieć, że niektóre państwa UE wymagają zaszczepienia pełną dawką preparatu, dlatego ważne jest, aby sprawdzać na bieżąco zasady obowiązujące w określonych krajach. Aktualne warunki podróżowania dostępne są na stronie: https://reopen.europa.eu/pl/.

Kiedy i jak długo certyfikat COVID jest ważny

Na terenie Polski Unijny Certyfikat COVID jest ważny:

Paszporty covidowe otrzymają również dzieci z negatywnym wynikiem testu lub po przebyciu COVID-19 oraz dzieci pomiędzy 12. a 17. rokiem życia, które zostały zaszczepione. Certyfikaty zostaną wówczas wydane rodzicom.

Jak sprawdzić odporność na koronawirusa SARS-CoV-2

Chcesz wiedzieć przed podróżą, czy masz przeciwciała anty-SARS-CoV-2? Warto wykonać ilościowy test EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2 QuantiVac ELISA IgG. Wynik testu jest wydawany w stosowanych na całym świecie jednostkach BAU/ml i pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy we krwi obecne są przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2, które mogą stanowić prawdopodobną ochronę przed kolejnym zakażeniem SARS-CoV-2. Kto powinien wykonać test?

  • Osoby, które chcą dowiedzieć się, czy przeszły COVID-19 łagodnie lub bezobjawowo, bądź miały w ciągu ostatnich miesięcy infekcję grypopodobną i nie znają jej przyczyny.
  • Osoby zaszczepione pełną dawką szczepionki przeciwko COVID-19, aby sprawdzić skuteczność przyjętego preparatu. Badanie krwi można wykonać już po upływie 1–2 tygodni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki.

Dzięki wyszukiwarce widocznej na górze strony znajdziesz laboratorium, w którym wykonasz ten test. Wpisz nazwę swojej miejscowości lub miasta, a w wynikach wyszukiwania otrzymasz adresy trzech placówek położonych najbliżej domu.