Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Planujesz wakacje na Cyprze? Sprawdź, gdzie możesz wykonać test na koronawirusa

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Planujesz wakacje na Cyprze? Sprawdź, gdzie możesz wykonać test na koronawirusa Czytanie zajmuje ok. 4 min
Czytanie zajmuje ok. 4 min
Spis treści:

Na świecie nadal obowiązuje stan pandemii COVID-19. Niedawno rozpoczęły się wakacje, co wiąże się ze wzmożonym ruchem turystycznym. Wiele państw europejskich otworzyło granice dla turystów z Polski. Ludzie spragnieni wypoczynku i zmęczeni przymusową kwarantanną szukają odpowiedniego miejsca na tegoroczny urlop.

O czym należy pamiętać, planując wakacje za granicą

Zagraniczny wyjazd na urlop może wiązać się z ewentualnymi trudnościami z wylotem lub powrotem do kraju. Zdarzają się utrudnienia w ruchu lotniczym i tuż przed wylotem może okazać się, że musimy odwołać lub przełożyć wakacje. W przypadku wyjazdu do niektórych państw konieczne jest wcześniejsze wykonanie badań lekarskich i okazanie ich wyników miejscowym władzom. Przed wyjazdem do wybranego miejsca warto zapoznać się z aktualnymi informacjami na temat zagrożenia epidemiologicznego na tym obszarze. Bieżące komunikaty można znaleźć na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Jak przygotować się do wyjazdu na Cypr

Jednym z miejsc, gdzie stopniowo wraca międzynarodowy ruch lotniczy, jest Cypr. Lokalne władze ustaliły dwie kategorie państw, z których można podróżować na wyspę. Ich szczegółowa lista jest na bieżąco uaktualniana na podstawie sytuacji epidemiologicznej w danym kraju, a wprowadzone zasady mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa turystom. Polska zalicza się do państw kategorii B. Co to oznacza dla turystów? Przed wejściem na pokład samolotu każda z osób jest zobowiązana do okazania negatywnego wyniku testu genetycznego na obecność koronawirusa. Test RT-PCR należy wykonać nie wcześniej niż na 3 dni przed planowaną podróżą. Niezbędne jest również wypełnienie ankiety Cyprus Flight Pass, która umożliwia lot na Cypr. Aktualności dotyczące wymaganych formalności przy wjeździe na Cypr można sprawdzić na stronie internetowej Ambasady Republiki Cypryjskiej w Warszawie. Warto przed podróżą zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w swoim oddziale NFZ oraz dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszty hospitalizacji, np. w razie konieczności transportu medycznego lub leczenia chorób przewlekłych.

Gdzie można wykonać badanie genetyczne przed podróżą na Cypr

Badanie genetyczne, czyli RT-PCR, służy do potwierdzenia lub wykluczenia obecności materiału genetycznego w wymazie z nosogradła. Testy genetyczne umożliwiają potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2 już po kilku dniach od kontaktu z nowym koronawirusem. Są najbardziej czułe, czyli wiarygodne, pomiędzy 7. a 14. dniem od kontaktu z tym patogenem. Dodatni wynik testu oznacza, że pacjent ma aktywną infekcję. Badanie na obecność wirusa SARS-CoV-2 można wykonać w laboratorium bez skierowania od lekarza. W wyszukiwarce, która znajduje się na górze strony, można znaleźć placówkę medyczną zlokalizowaną najbliżej wskazanego miejsca zamieszkania. Wystarczy wpisać nazwę miasta lub miejscowości, a w wynikach wyszukiwania otrzymuje się adresy trzech najbliżej położonych laboratoriów diagnostycznych.

Co w przypadku infekcji SARS-CoV-2 w trakcie wakacji na Cyprze

Jeśli w trakcie pobytu na Cyprze turysta zachoruje na COVID-19, władze Cypru zobowiązują się do pokrycia kosztów związanych z zakwaterowaniem, leczeniem, wyżywieniem i rekonwalescencją. Po stronie osoby podróżującej pozostanie jedynie opłata dojazdu na lotnisko i przelotu. Na obszarze tego kraju powstał szpital przeznaczony do leczenia turystów oraz miejsca noclegowe niezbędne do odbycia kwarantanny.

Jaka jest obecnie sytuacja w Republice Cypryjskiej

Na Cyprze została zniesiona większość obostrzeń związanych z epidemią. Przedsiębiorcy z sektora turystyki wznawiają działalność, podobnie jak branża gastronomiczna. Obowiązują restrykcje sanitarno-epidemiologiczne, takie jak limit przyjmowanych gości. Maksymalna liczba osób zgromadzonych na zewnątrz budynków wynosi obecnie 150, wewnątrz – 75. Władze zalecają zachowanie co najmniej 2 m dystansu fizycznego, a w miejscach, gdzie jest to utrudnione, noszenie maseczek ochronnych. Na początek sierpnia zapowiadane jest wznowienie działalności kin i teatrów. Organizacja imprez masowych, takich jak festiwale i koncerty, będzie możliwa prawdopodobnie dopiero od września.

Opracowano na podstawie:

  1. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/cypr
  2. https://fly.pl/komunikaty/cypr-koronawirus-otwarcie-granic-dla-turystow-wazne-informacje/