W ostatnim czasie pojawiło się wiele doniesień naukowych na temat pozytywnych efektów stosowania osocza ozdrowieńców w leczeniu osób zakażonych SARS-CoV-2. Tę formę terapii stosuje się już m.in. w Korei Południowej, Rosji i Chinach. W Polsce Ministerstwo Zdrowia także wyraziło zgodę na wprowadzenie tej metody leczenia w walce z COVID-19 (1) (2). Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie rozpoczął już pobieranie osocza od dawców, którzy przebyli COVID-19 (3). Zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej pracuje nad projektem podawania osocza ozdrowieńców pacjentom zakażonym koronawirusem. Za koordynację odpowiedzialni są lek. Adam Tworek i lek. Krzysztof Jaroń (4).
Metoda leczenia osoczem ozdrowieńców
W osoczu osób, które przebyły infekcję SARS-CoV-2, znajdują się przeciwciała skierowane przeciw wirusowi. Immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców mogą powodować zwiększenie odporności i ustąpienie objawów infekcji u pacjentów już zakażonych (4). Wstępne wyniki badań, w których zastosowano tę metodę u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, potwierdzają możliwość poprawy ich stanu klinicznego (5).
Wyniki aktualnych badań
Na łamach czasopisma naukowego PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America) opublikowano wyniki badań potwierdzające przydatność stosowania osocza od dawców, którzy przeszli COVID-19. Terapię zastosowano u 10 pacjentów, którym przetoczono 200 mL osocza z mianem przeciwciał neutralizujących 1:640. Już w 3. dniu po podaniu osocza ozdrowieńców objawy zanikły lub zmniejszyły się (5).
W czasopiśmie JAMA (Journal of the American Medical Association) przedstawiono wyniki zastosowania tej metody u 5 pacjentów zakażonych koronawirusem, którym podano 400 mL osocza od wyleczonych dawców. U 4 z 5 pacjentów w 3. dniu po przyjęciu osocza zniknęła gorączka, a miano wirusa obniżyło się (6).
Badania nad działaniem terapeutycznym osocza zawierającego specyficzne przeciwciała w określonym mianie są prowadzone przez różne ośrodki na świecie, m.in. w Hiszpanii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych (1) (4). Wyniki prowadzonych badań wydają się być obiecujące. Z dużym prawdopodobieństwem osocze ozdrowieńców może stanowić dodatkową formę terapii u osób zakażonych koronawirusem.
Opracowano na podstawie: https://euroimmun.pl/blog/osocze-ozdrowiencow-szansa-dla-pacjentow-z-covid-19/