Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Nowy szczep koronawirusa SARS-CoV-2 dużo bardziej zakaźny

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Nowy szczep koronawirusa SARS-CoV-2 dużo bardziej zakaźny Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Szczep (wariant) koronawirusa SARS-CoV-2, który jest obecnie najbardziej rozpowszechniony na świecie, różni się od szczepu koronawirusa, który powodował infekcje w grudniu 2019 w Chinach. Z niedawno przeprowadzonych badań w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wynika, że nowy szczep wirusa SARS-CoV-2 jest dużo bardziej zakaźny. Czy jest również groźniejszy?

Nowy szczep koronawirusa szybciej się rozprzestrzenia, ale nie jest bardziej groźny

Grupa naukowców z trzech różnych placówek badawczych: Los Alamos National Laboratory (USA), Duke University (USA) i University of Sheffield (Wielka Brytania) wykazała, że zwiększona zdolność do transmisji nowego szczepu SARS-CoV-2 wynika z mutacji w białku S, tworzącym charakterystyczne wypustki wirusa. W wyniku tej zmiany szczep nazwany G614 jest wariantem, który powoduje obecnie najwięcej zakażeń na całym świecie. Wyniki przeprowadzonych badań sugerują również, że szczep G614 z większą łatwością namnaża się w organizmie chorego.

Badania zostały przeprowadzone na 999 pacjentach z Wielkiej Brytanii. Ustalono, że pacjenci mieli znacznie więcej cząsteczek materiału genetycznego koronawirusa w organizmie, jednak nie wpływało to na ciężkość objawów i przebieg choroby.

Co ta zmiana oznacza dla nas?

Badania wykazały, że pacjenci zakażeni szczepem G614 mogą być z powodzeniem leczeni surowicą ozdrowieńców. To bardzo dobra informacja, jednak w najbliższym czasie kluczowe będzie ustalenie, czy nowy szczep G614 wymaga do neutralizacji wyższego poziomu przeciwciał, pozyskanych w wyniku szczepionki lub środków terapeutycznych opartych na przeciwciałach, niż postać D614.

Wciąż potrzeba czasu

Mimo że od identyfikacji koronawirusa SARS-CoV-2 minął już jakiś czas i wciąż poznajemy nowe fakty, pytań bez odpowiedzi pozostaje bardzo dużo. Aby móc zweryfikować pozyskane w wyniku prowadzonych doświadczeń informacje, potrzebne są badania na organizmach żywych (in vivo), np. zwierzętach. Pozwoli to na ocenę wpływu SARS-CoV-2 na rzeczywistą reakcję in vivo.

Opracowano na podstawie:  https://www.cell.com/cell/pdf/S0092-8674(20)30820-5.pdf?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0092867420308205%3Fshowall%3Dtrue
https://pulsmedycyny.pl/koronawirus-sars-cov-2-nowy-szczep-jest-znacznie-bardziej-zakazny-995718