Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Nowa decyzja ministra zdrowia: test w kierunku SARS-CoV-2 bez skierowania od lekarza

Utworzone przez Barbara Pawłowska
lekarz z tabletem Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

W ostatnim czasie nastąpił gwałtowany wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2, dlatego w kolejnych województwach przywracane są obostrzenia. Istnieje ryzyko, że na okres wielkanocny, podobnie jak rok temu, zostanie wprowadzony ogólnokrajowy lockdown. Do tej pory zlecenie badań diagnostycznych w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, w tym testu genetycznego RT-PCR, wymagało stwierdzenia przez lekarza wskazań do takich badań. Lekarz zlecał wykonanie testu u osoby, u której podejrzewał COVID-19, po przeprowadzeniu teleporady lub badania fizykalnego w placówce POZ. Ze względu na rosnącą liczbę nowych przypadków COVID-19 minister zdrowia zapowiedział zmianę procedury kwalifikacji na badanie. Zgodnie z nowymi wytycznymi procedurę kwalifikacji na test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 będzie można wykonać samodzielnie poprzez formularz „STOP COVID”. Skierowanie od lekarza POZ na wykonanie testu nie będzie już konieczne. Zmiany mają na celu odciążenie lekarzy, jednak nadal mają oni możliwość wystawiania takich skierowań.

NOWOŚĆ! Formularz kwalifikacji na test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2

Formularz dla pacjentów, którzy podejrzewają u siebie infekcję SARS-CoV-2, dostępny jest na stronie: https://form.www.gov.pl/ankieta/610604/stop-covid-formularz.html. Należy w nim udzielić odpowiedzi na pytania o objawy i kontakt z osobą zakażoną, a także współwystępujące choroby i rodzaj wykonywanego zawodu. Dokument może wypełnić każdy, kto ukończył 18 lat. Po wysłaniu ankiety dostaje się informację zwrotną dotyczącą zakwalifikowania na wykonanie bezpłatnego testu w kierunku COVID-19. W przypadku wysokiego zagrożenia zakażeniem SARS-CoV-2 pacjent otrzyma skierowanie. W tym celu należy wypełnić dalszą część formularza, która zawiera dane personalne, takie jak PESEL czy adres zamieszkania. Następnie z pacjentem kontaktuje się telefonicznie konsultant Domowej Opieki Medycznej, który wystawia zlecenie na test. Konsultanci dostępni są codziennie od 8.00 do 18.00. Po otrzymaniu skierowania dostaje się SMS z informacją dotyczącą daty, godziny i miejsca wykonania wymazu. Otrzymanie skierowania jest równoznaczne z nałożeniem kwarantanny. Opuszczenie miejsca pobytu jest możliwe wyłącznie w celu wykonania testu. Wyniki badania można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta.

Gdzie wykonać test prywatnie (bez skierowania)

Prywatne badanie w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 może wykonać każdy, kto chce dowiedzieć się, czy jest chory na COVID-19 lub miał już kontakt z nowym koronawirusem. Dzięki wyszukiwarce widocznej na górze strony można znaleźć laboratorium, w którym wykonywane są badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 lub testy PCR. Wystarczy w odpowiednim polu wpisać nazwę swojego miasta lub miejscowości, a w wynikach wyszukiwania pojawiają się adresy trzech najbliżej położonych placówek. Badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG można wykonać również bez konieczności wizyty w laboratorium – za pomocą testu suchej kropli krwi (DBS). Zestaw DBS do samodzielnego pobrania krwi włośniczkowej w domu można zamówić za pośrednictwem strony internetowej: https://zrobbadanie.pl/.

Opracowano na podstawie:

  1. https://www.medexpress.pl/minister-zdrowia-moga-zapasc-decyzje-ws-obostrzen-w-calym-kraju/80984
  2. https://www.gov.pl/web/dom
  3. https://www.medexpress.pl/mz-skierowanie-na-test-z-infolinii/80985