Malaria, infekcja pasożytnicza przenoszona przez komary, jest powszechnie uważana za chorobę tropikalną. Okazuje się jednak, że wyjeżdżając na wakacje na południe Europy, nie możemy czuć się w pełni bezpieczni.
Śmiertelny przypadek!
W lecie 2017 r. czteroletnia dziewczynka z północnych Włoch zmarła z powodu malarii. Przypadek ten zaniepokoił włoską służbę zdrowia, ponieważ kraj ten w 1970 r. został uznany za wolny od malarii, a dziewczynka, która stała się ofiarą tej groźnej choroby, nie przebywała za granicą.
Jak wykazały badania, malarię u czterolatki wywołało Plasmodium falciparum, pierwotniak, który występuje głównie w Afryce. Ten gatunek Plasmodium jest najgroźniejszy i może powodować śmierć osoby zakażonej nawet w ciągu 24 godzin. Prawdopodobieństwo, że włoskie komary przenoszą właśnie ten śmiercionośny gatunek Plasmodium, jest bardzo małe. Niektóre badania naukowe wykazały jednak, że istnieje potencjalne – ale bardzo niskie – ryzyko występowania w niektórych regionach środkowych i południowych Włoch komarów przenoszących mniej agresywny gatunek – Plasmodium vivax.
Prawdopodobna droga zakażenia
Naukowcy uważają, że dziewczynka mogła zostać zakażona poprzez ponowne użycie igły, gdy przebywała w szpitalu z powodu cukrzycy. Okazuje się, że w tym samym szpitalu na malarię leczono rodzinę, która wróciła z podróży do Afryki.
Niewykluczone jest też ukąszenie przez przypadkowo przetransportowanego w walizce żywego komara. W związku z coraz większą liczbą turystów podróżujących do Afryki taki scenariusz również wydaje się prawdopodobny.
Tylko badania naukowe będą w stanie dostarczyć nam jednoznacznego wyjaśnienia tej tajemniczej sprawy. Do czasu zakończenia dochodzenia nie można wykluczyć żadnej możliwości – nawet tej, że dziewczynka zaraziła się malarią od lokalnego komara.
Ten nieoczekiwany przypadek malarii we Włoszech podkreśla rolę diagnostyki laboratoryjnej, która ma zasadnicze znaczenie dla szybkiego wykrywania chorób tropikalnych, pojawiających się w krajach europejskich. Po wykryciu choroby powinno nastąpić dokładne badanie epidemiologiczne. Pozwala to służbie zdrowia zidentyfikować prawdziwe przyczyny chorób i zapobiec kolejnym zachorowaniom.