Światowy Dzień Mózgu jest obchodzony 22 lipca. Głównym celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej i promowanie tematyki związanej ze zdrowiem mózgu. Wcześniej World Brain Day zajmował się takimi tematami, jak demencja, padaczka i udar. Na czym postanowiono skupić się w trakcie tego wydarzenia w roku 2019?
Światowy Dzień Mózgu – początki
W Europie z chorobami mózgu zmaga się ponad 165 mln ludzi. W Polsce to nawet 15 mln osób, liczba zachorowań stale rośnie. Chcąc zwrócić uwagę na rosnący problem chorób neurologicznych, w ochronie zdrowia od 2014 roku obchodzony jest Światowy Dzień Mózgu. Został on ustanowiony przez Światową Federację Neurologii (WFN, World Federation of Neurology). WFN została założona właśnie 22 lipca 1957 r. Światowy Dzień Mózgu co roku poświęcony jest innemu tematowi z obszaru chorób układu nerwowego.
2016
Tematem tego roku było zdrowie mózgu i starzenie się społeczeństwa.
2017
Dwa lata temu dyskutowano o udarach mózgu.
2018
W ubiegłym roku Światowy Dzień Mózgu skupił się na haśle „Czyste powietrze dla zdrowego mózgu”, koncentrując się na środowisku. Celem było zwrócenie uwagi na poważny problem wpływający na zdrowie mózgu, jakim jest zanieczyszczenie środowiska.
Światowy Dzień Mózgu 2019
Tematem Światowego Dnia Mózgu 2019 jest „Migrena: Bolesna prawda”. Po dogłębnej analizie, w jaki sposób środowisko uszkadza mózg, w tym roku skupiono się na migrenie, która jest jedną z najczęstszych chorób mózgu na świecie. Pomimo wszechobecnego wpływu, migrena jest nadal chorobą niedocenianą. Diagnostyka w kierunku migreny jest niedostateczna diagnozowaną, a sama choroba rzadko leczona.
Najważniejsze fakty, które są poruszane podczas tegorocznego Światowego Dnia Mózgu, są następujące:
- Migrena jest najczęstszą chorobą mózgu na świecie, dotykającą 1 na 7 osób na całym świecie.
- Migrena to poważna, upośledzająca choroba, która może poważnie wpłynąć na każdy aspekt twojego życia.
- Razem możemy zapewnić osobom dotkniętym migreną opiekę, której potrzebują.
- Rzadko diagnozuje się migrenę, sposoby leczenia migreny są niewystarczające.
- Na badania migreny przeznacza się znacznie mniej środków niż na jakąkolwiek z uciążliwych chorób na świecie.