W przebiegu COVID-19 mogą wystąpić m.in. duszności i ciężki kaszel, więc od początku pandemii obawiano się tej choroby u dzieci chorych na mukowiscydozę. Jest to przewlekła choroba uwarunkowana genetycznie, która obejmuje głównie układ oddechowy i pokarmowy. Chorzy posiadają zmutowany gen, który powoduje nieprawidłową pracę komórek wydzielniczych. Komórki wydzielają wówczas gęsty, lepki śluz, który gromadzi się w różnych układach, szczególnie w oskrzelach, płucach i w przewodzie pokarmowym, co upośledza ich działanie. Niedawno na łamach czasopisma „Journal of Cystic Fibrosis” ukazały się wyniki międzynarodowego badania obserwacyjnego dotyczącego przebiegu COVID-19 u dzieci chorych na mukowiscydozę.
Przebieg COVID-19 u dzieci chorych na mukowiscydozę
Zgromadzone dane pochodzące z 13 krajów zawierają informacje na temat 105 przypadków. Mediana wieku dzieci biorących udział w badaniu wynosiła 10 lat. Tylko 24 dzieci wymagało hospitalizacji, pozostałe były leczone w warunkach domowych. Spośród pacjentów, którzy wymagali leczenia w szpitalu, u 6 osób była konieczna tlenoterapia, a u 2 wentylacja nieinwazyjna. W porównaniu z dziećmi leczonymi w domu te hospitalizowane miały niższą wartość percentyli w zakresie BMI oraz gorszą funkcję płuc. Opublikowane dane świadczą więc o tym, że dzieci z mukowiscydozą nie są narażone na cięższy przebieg zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w porównaniu ze zdrowymi. Jeden przypadek zakończył się zgonem w ciągu 6 tygodni od rozpoznania COVID-19, ale – jak wskazują autorzy badania – pogorszenie stanu zdrowia wynikało z innych przyczyn niż zakażenie SARS-CoV-2.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u dzieci
W porównaniu z osobami dorosłymi dzieci zwykle łagodniej przechodzą zakażenie nowym koronawirusem. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że u najmłodszych przebieg infekcji SARS-CoV-2 najczęściej przypomina łagodne przeziębienie. Dzieciom wykonuje się takie same testy w kierunku COVID-19 jak dorosłym: genetyczny, antygenowy lub serologiczny – w zależności od fazy zakażenia oraz widocznych symptomów. Aby ułatwić znalezienie laboratorium wykonującego badania w kierunku zakażenia nowym koronawirusem, przygotowaliśmy wyszukiwarkę widoczną na górze strony. Wystarczy podać nazwę miejscowości, a w odpowiedzi pojawią się adresy trzech najbliżej położonych placówek.
Opracowano na podstawie: