Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Jak być rodzicem w czasie pandemii?

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Jak być rodzicem w czasie pandemii? Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Każde dziecko inaczej radzi sobie z takimi emocjami, jak lęk, stres i niepewność. W obliczu zamkniętej szkoły, odwołanych wydarzeń kulturalnych czy sportowych i izolacji od przyjaciół powinniśmy, jako rodzicie i opiekunowie, bardziej niż kiedykolwiek okazać dzieciom wsparcie i zrozumienie.

1. Bądźmy spokojni

Ważne, abyśmy ze swoimi dziećmi spokojnie rozmawiali o koronawirusie. Zachęcajmy je, żeby nas informowały, jeśli nie czują się dobrze lub gdy boją się wirusa. Tylko tak będziemy mogli im jak najszybciej pomóc. Zapewniajmy, że choroba wywołana przez koronawirusa na ogół przebiega łagodnie, szczególnie u dzieci i młodzieży, przypominając przeziębienie lub grypę. Pamiętajmy, że wiele objawów COVID-19 można leczyć, natomiast najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo: częste mycie rąk, niedotykanie twarzy i pozostanie w domu na czas epidemii.

2. Trzymajmy się rutyny

Dzieci potrzebują rutyny, a my nowego planu dnia, aby przetrwać w innej rzeczywistości. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie harmonogramu, który obejmuje czas na zabawę i możliwość kontaktu telefonicznego z przyjaciółmi, a także czas na prace domowe oraz naukę. Najlepiej zaplanować dzień tak, aby zacząć od obowiązków (szkolnych i domowych), a pozostały czas przeznaczyć na zabawę.

3. Pozwólmy dzieciom odczuwać emocje

Nasza empatia i wsparcie są teraz najlepszym rozwiązaniem. W związku z odwołaniem zajęć szkolnych oraz innych, w których uczestniczyły na co dzień, dzieci odczuwają izolację społeczną, brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami.

4. Skrining informacyjny

Jesteśmy otoczeni mnóstwem informacji, w tym wielu nieprawdziwych. Naszym celem powinna być rozmowa z dzieckiem i rozprawienie się z mitami, aby nie doszło do nieporozumienia.

5. Wspólnie spędzajmy czas

Znajdujmy czas, aby spędzać go razem. Dobrą propozycją jest wspólne planowanie dnia. W kontekście przeżywania trudnych emocji bardzo ważna jest równowaga między rozmową o naszych odczuciach a rozrywką, która rozproszy myśli.

6. Kontrolujmy swoje zachowanie

Również my, dorośli, w mniejszym bądź większym stopniu jesteśmy zaniepokojeni obecną sytuacją. Nie dzielmy się z dziećmi swoimi lękami i nie okazujmy obaw – w końcu to my zapewniamy naszym pociechom poczucie bezpieczeństwa.

Opracowano na podstawie: https://www.unicef.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/6-sposobow-dla-rodzicow-jak-wspierac-dzieci-podczas-epidemii-koronawirusa