Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Czy choroby tropikalne przestają być tropikalne?

Utworzone przez Barbara Pawłowska
globus Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Rok 2017 okazał się dla włoskiej służby zdrowia szczególnie zaskakujący i trudny. Najpierw media poinformowały o czteroletniej dziewczynce, która zmarła z powodu malarii, a następnie doniesiono o czternastu przypadkach gorączki czikungunia (sześciu w Rzymie i ośmiu w Anzio).

Wirus czikungunia występuje przede wszystkim we wschodniej Afryce oraz południowej Azji, ale obecność komarów Aedes albopictus została potwierdzona również w dwunastu krajach w Europie. Na liście tej nie ma Polski.

W których krajach należy zachować ostrożność?

Na liście znalazły się kraje, które są chętnie odwiedzane przez Polaków. Komary potencjalnie zdolne do przenoszenia wirusa czikungunia występują w Grecji, Albanii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Słowenii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii i Holandii.

Epidemię gorączki czikungunia w Europie po raz pierwszy stwierdzono w 2007 r. W czasie tej epidemii wykryto 217 przypadków potwierdzonych laboratoryjnie i wykazano, że epidemie wywoływane przez komary należące do gatunku Aedes albopictus są możliwe w Europie.

Jakie są objawy gorączki czikungunia?

Po zakażeniu rozwija się gorączka i silny ból stawów. Inne objawy to ból mięśni, ból głowy, nudności, zmęczenie i wysypka. Bóle stawów często mają charakter wyniszczający i mogą różnić się czasem trwania. W związku z tym wirus może powodować ostrą, podostrą lub przewlekłą infekcję. Ze względu na brak innych możliwości leczenie koncentruje się wyłącznie na łagodzeniu objawów infekcji.

Choroby tropikalne w Europie – jak to możliwe?

Wzrost zachorowań na choroby tropikalne wśród Europejczyków jest w dużej mierze skutkiem coraz częstszych podróży do Afryki i Azji, ale niektórzy eksperci uważają, że globalne ocieplenie klimatu przyczynia się do tworzenia na terenie Europy nowych lęgowisk dla komarów przenoszących choroby do niedawna uważane za wyłącznie tropikalne.

Po epidemii we Włoszech w 2007 r. Diarmid Campbell-Lendrum, ekspert ds. zmian klimatu WHO, powiedział:

„Ten wybuch czikungunii to najważniejszy sygnał ostrzegawczy… Zmiana klimatu wpływa na każdego komara na Ziemi”.

Więcej komarów będzie oznaczać częstsze zachorowania. Na skutek wyższych temperatur Europa i Ameryka Północna mogą w przyszłości zostać dotknięte epidemiami chorób zwykle ograniczonych do regionów o klimacie tropikalnym i subtropikalnym.