Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

5 złotych zasad bezpiecznych podróży w tropiki

Utworzone przez Izabella Podsiadły
las tropikalny Czytanie zajmuje ok. 4 min
Czytanie zajmuje ok. 4 min
Spis treści:

Zbliża się zima, czyli czas wyjazdów do ciepłych krajów. Profilaktyka, dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo muszą być na pierwszym miejscu przed każdą podróżą. Przedstawiamy najważniejsze zasady, o których powinni pamiętać wszyscy podróżnicy.

Higiena pożywienia

Zanieczyszczona woda i przygotowywana z jej użyciem żywność są jednymi z najczęstszych przyczyn zachorowań w czasie podróży. Mogą one wywołać np. biegunkę podróżnych, szczególnie w krajach słabo rozwiniętych. W związku z tym należy pamiętać o piciu tylko wody przegotowanej, butelkowanej (zabezpieczonej fabrycznie folią) lub puszkowanej. Należy unikać spożywania lokalnych przysmaków z ulicznych straganów, zwłaszcza świeżych soków i sałatek, ale jeśli nie możemy się oprzeć, zaleca się wybieranie potraw gotowanych i smażonych. Najlepiej, aby dania były serwowane na plastikowych talerzykach z jednorazowymi sztućcami. Owoce i warzywa należy myć wodą butelkowaną lub przegotowaną. Podobne wskazówki warto stosować podczas dbania o higienę jamy ustnej. Rolę środka czyszczącego do rąk może pełnić żel odkażający na bazie alkoholu lub popiół wcierany w dłonie.

Ochrona przed owadami

Owady, przede wszystkim komary, należą do najniebezpieczniejszych wektorów chorób zakaźnych, takich jak zika czy denga. Niestety, na rynku wciąż nie ma szczepionek ochronnych przed wieloma chorobami przenoszonymi przez komary i inne owady, dlatego tak ważne są działania profilaktyczne. Przede wszystkim każdy podróżujący powinien zaopatrzyć się w repelenty, które zawierają DETT (nieodpowiednie poniżej 2. miesiąca życia i dla kobiet w ciąży) lub permetrynę. Należy nosić ubrania, które zakrywają nam ciało, np. długie, cienkie sukienki albo długie, luźne spodnie, które są przewiewne, ale stanowią ochronę przed ugryzieniem przez komara. Warto również zabrać ze sobą własną moskitierę. Pamiętajmy, że nie tylko komary przenoszą groźne choroby. Działania ochronne zabezpieczą nas przed innymi niebezpiecznymi owadami, np. muszkami piaskowymi, które są nosicielkami leiszmaniozy.

Szczepienia ochronne

W trakcie planowania podróży należy sprawdzić, jakie szczepienia ochronne są rekomendowane w miejscu, do którego się wybieramy. Zalecane szczepienia zależą również od już przyjętych szczepionek, wieku i indywidualnych przeciwwskazań. Warto udać się do lekarza specjalisty, który na co dzień zajmuje się medycyną tropikalną i morską, medycyną transportu lub do lekarza innej specjalności, który ma praktykę w dziedzinie medycy podróży, i wspólnie zaplanować odpowiednie działania profilaktyczne oraz ewentualne szczepienia. Zaleca się przyjmować je 4–6 tygodni przed podróżą, dlatego wizytę u lekarza należy zaplanować odpowiednio wcześniej.

Przygotowanie apteczki

Dzięki odpowiedniemu skompletowaniu apteczki możemy mieć spokojny urlop. Zaopatrzenie się w podręczny zestaw leków i środki opatrunkowe jest obowiązkowe i równie ważne jak wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Należy również pamiętać o zabraniu książeczki szczepień. Apteczkę warto wyposażyć zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kontakt z egzotycznymi zwierzętami

Zwierzęta (psy, koty, małpy i inne) również mogą być nosicielami różnych chorób, np. w Tajlandii można spotkać na ulicach psy, które mają wściekliznę. Osoby podróżujące bliżej natury powinny uważać na węże, skorpiony i pająki. Należy wówczas pomyśleć o pełnym obuwiu, które uchroni nas przed ewentualnym ukąszeniem przez zwierzęta, żyjące w zaroślach i trawach.

Przed egzotyczną podróżą niezbędne jest podjęcie działań profilaktycznych, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych w trakcie wakacji. Jeśli po powrocie pojawią się niepokojące symptomy, takie jak biegunka z domieszką krwi, stany podgorączkowe czy inne objawy grypopodobne, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Opracowano na podstawie:

  1. Zdrowie w podróży: złote zasady każdego podróżnika, http://travelandkeepfit.com/2018/05/22/zdrowie-w-podrozy-zlote-zasady-kazdego-podroznika [dostęp: 1.10.2018].
  2. Higiena pożywienia w tropiku – zasady profesjonalnego przygotowania się do podróży – część 3, http://medycynanakrancachswiata.com/2018/04/18/higiena-pozywienia-w-tropiku-zasady/ [dostęp: 1.10.2018].
  3. Bezpieczne podróżowanie do egzotycznych zakątków światahttps://gis.gov.pl/wypoczynek/podrozowania-do-egzotycznych-zakatkow-swiata/ [dostęp: 1.10.2018].