Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

COVID-19 – jak się uchronić?

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Jak się uchronić przed COVID-19 Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 został zidentyfikowany 7 stycznia 2020, w lutym wywoływana przez niego choroba została nazwana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) „COVID-19” (Coronavirus disease 2019), a w marcu ogłoszono stan pandemii.

Głównym problemem w walce z SARS-CoV-2 jest tempo jego rozprzestrzeniania się. Drugim istotnym czynnikiem jest długi okres wylęgania wirusa – od 2 do 14 dni. Potwierdzono również przypadki, w których objawy infekcji wystąpiły dopiero po 24, a nawet 27 dniach od zakażenia. Znacząco zwiększa to ryzyko transmisji COVID-19 – w szczególności od osoby zakażonej, u której jeszcze nie wystąpiły objawy, a więc nie jest ona świadoma infekcji. Z tego powodu kwarantanna jest niezbędna, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. W Polsce z powodu pandemii zamknięte są m.in. placówki edukacyjne, instytucje kulturalne, place zabaw, galerie handlowe (z wyłączeniem sklepów spożywczych, drogerii i aptek), a nawet parki i lasy. Wiele firm zmieniło organizację pracy swoich pracowników i wprowadziło możliwość pracy zdalnej. Działania te mają na celu przecinanie dalszych dróg szerzenia się zakażenia SARS-CoV-2.

Do podstawowych metod zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kropelkową zalicza się przede wszystkim częste i dokładne mycie rąk z użyciem mydła. W przypadku braku takiej możliwości, np. podczas zakupów, zaleca się stosowanie płynów dezynfekcyjnych o zawartości min. 60% alkoholu. Trzecim kluczowym elementem walki z pandemią COVID-19 jest unikanie kontaktu z chorymi. Obecnie nie ma możliwości szczepienia na COVID-19.

Maseczki ochronne

Noszenie maseczek ochronnych jest według WHO zalecane jedynie osobom zakażonym wirusem SARS-CoV-2 lub z podejrzeniem infekcji oraz tym, którzy opiekują się chorymi na COVID-19. W Europie powszechny obowiązek noszenia maseczek obowiązuje jednak m.in. w Czechach.

Eksperci podkreślają, że najważniejsze jest prawidłowe noszenie, a przede wszystkim właściwa technika zakładania oraz ściągania maseczek. W internecie pojawiło się wiele filmów instruktażowych.

Jak prawidłowo nosić maseczkę? (instrukcja WHO)

Noszenie wilgotnej maski, nieprawidłowy sposób jej zakładania skutkujący nieprzyleganiem maseczki do twarzy, a także nieumiejętne zdejmowanie czy ciągłe jej dotykanie to tylko niektóre z czynników, które mogą zmniejszać skuteczność masek w zapobieganiu COVID-19.

Rękawiczki jednorazowe

W polskich sklepach obowiązkowe jest noszenie jednorazowych rękawiczek podczas zakupów. Należy pamiętać o niedotykaniu twarzy czy telefonu komórkowego w rękawiczkach. Istotny jest również sposób ich zdejmowania, by skóra dłoni uniknęła kontaktu z potencjalnymi patogenami na powierzchni rękawiczek.

Jak prawidłowo ściągać rękawiczki?