Jednym z pierwszych skojarzeń ze słowem „przyjemność” z pewnością jest seks. Na co dzień jesteśmy utwierdzani w przekonaniu, że stosunek płciowy wiąże się z przeżyciem bliskości, rozkoszy i orgazmu. Niestety nie dla każdego i nie zawsze. Blisko 1/3 kobiet aktywnych seksualnie skarży się na ból towarzyszący penetracji. Mowa o każdym zbliżeniu, nie tylko pierwszym razie! Czy tak powinno być? Na pewno nie.
- Dlaczego więc spotyka to coraz większą liczbę kobiet?
- Czy problem ten dotyczy również mężczyzn?
- Czym jest to spowodowane i czy można to leczyć?
Pytań jest dużo, a odpowiedzi jak zawsze – za mało. Problem ten występuje, jednak głośno się o nim nie mówi. Wstydzimy się przyznać, że czynność, która powinna wiązać się z największą przyjemnością, sprawia ból i dyskomfort. Nie rozmawiamy o tym z partnerem czy specjalistą, tkwiąc w cierpieniu i pogarszając sytuację. Przyczyna bardzo często jest uchwytna i wyleczalna. Jeżeli odczuwamy ból podczas seksu lub tuż po nim, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Ból podczas seksu jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z związanych z dysfunkcją seksualną. Zaburzenie to zwane jest dyspareunią i dotyczy coraz większej liczby osób. Wprawdzie częściej dotyczy kobiet, jednak również mężczyźni mogą odczuwać dyskomfort podczas penetracji.
Czym może być to spowodowane?
Przyczyny zaburzeń odczuwania przyjemności podczas seksu można podzielić na 4 grupy:
- choroby
- zakażenia patogenami z grupy STI
- dysfunkcje anatomiczne
- problemy psychologiczne
W przypadku kobiet ból może być odczuwany w okolicy pochwy lub głębszej części miednicy. Wszystko zależy od przyczyny. Najczęściej jednak kobiety odczuwają ból w pochwie. Główną przyczyną są różnego rodzaju infekcje i ich powikłania. Na czele stoi rzeżączka, chlamydioza oraz opryszczka narządów płciowych. Niektóre choroby i dolegliwości, takie jak zapalenie narządów miednicy mniejszej (ang. PID), endometrioza, mięśniaki, a nawet przewlekłe zaparcia i zespół jelita drażliwego (ang. IBS) mogą odpowiadać za bolesne odczucia podczas stosunku.
Mężczyźni mogą odczuwać ból i swędzenie na skutek trwania infekcji wywołanej wirusem opryszczki. Bolesność podczas penetracji może powodować również napięty napletek lub niewidoczne zmiany w napletku przyczyniające się do pieczenia i ostrego bólu. Częstą przyczyną bólu jest również zapalenie gruczołu krokowego, a także ból i obrzęk jąder, który często spowodowany jest zakażeniem Chlamydia trachomatis.
Poza uczuciem bólu i dyskomfortu podczas stosunku do wizyty w gabinecie lekarskim powinny skłonić nas takie objawy jak nietypowa wydzielina, wysypka, poza miesiączkowe krwawienie z pochwy lub odbytu (nawet w sytuacji, kiedy nie odbywaliśmy stosunku analnego).
Poza czynnikami chorobowymi, ból podczas seksu możemy odczuwać na skutek zmian anatomicznych w układzie rozrodczym, które często wymagają operacji, i które bezwzględnie musi ocenić lekarz. Dlatego jeżeli zauważymy cokolwiek nietypowego w wyglądzie narządów płciowych, bezwzględnie należy udać się do specjalisty lub lekarza pierwszego kontaktu.
Za bolesne objawy mogą odpowiadać również zaburzenia psychiczne. Wiele kobiet odnotowuje takie objawy jak skurcze mięśni, skurcze miednicy lub napięcie mięśni. Odczucia te są z problemami psychologicznymi, takimi jak strach czy lęk spowodowane złymi doświadczeniami seksualnymi w przeszłości, problemy z samoakceptacją, obawy przed rozpoczęciem współżycia z nowym partnerem i odpowiednim jego zaspokojeniem. Przyczyn psychologicznych może być bardzo dużo, często nie jesteśmy ich nawet świadomi. W takich sytuacjach niezwykle pomocna jest rada psychologa i/lub seksuologa, ale przede wszystkim swobodna rozmowa z partnerem!
Należy pamiętać, że duża część czynników odpowiadających za ból podczas seksu jest wyleczalna. Jeżeli problem ten się powtarza, należy udać się do specjalisty. Nie jest to nic wstydliwego, pamiętajmy, że lekarze są przyzwyczajeni do tego typu schorzeń i mogą nam tylko pomóc. Wizyta na pewno będzie oparta na dokładnym wywiadzie. Być może bolesne stosunki towarzyszą nam całe życie albo nastąpiły dopiero z nowym partnerem? Lekarz zleci odpowiednie badania w kierunku infekcji przenoszonych drogą płciową, które są częstym powodem bólu, a najczęściej są szybko uleczalne. W dalszym procesie diagnostycznym zostaną zlecone kolejne badania.
Nie wstydźmy się tego. Seks powinien wiązać się z przyjemnością. Tego Wam życzymy!