Czego szukasz?

Zakażenia intymne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Badania genetyczne

Bogata oferta testów diagnostycznych dostępnych na rynku może utrudniać wybór odpowiedniego badania przy podejrzeniu infekcji intymnej. Jak więc samodzielnie ocenić, która spośród wielu stosowanych metod badań będzie najlepsza?

Poza standardowymi technikami mikrobiologicznymi, takimi jak hodowla i badanie mikroskopowe, stosuje się również badania poziomu przeciwciał specyficznych wobec patogenu oraz badania genetyczne, nazywane molekularnymi.

Nowoczesne badania genetyczne są wybierane coraz częściej w diagnostyce zakażeń intymnych, ponieważ uważane są za najpewniejszą metodę diagnostyczną. Niewątpliwą zaletą badań genetycznych są przede wszystkim dokładność i precyzja w identyfikacji czynnika zakaźnego. Ponadto dostępne na rynku badania genetyczne umożliwiają jednoczesne zbadanie nawet kilkunastu patogenów w czasie jednej analizy.

Podczas wyboru badania genetycznego należy zwrócić uwagę na liczbę badanych czynników zakaźnych – istnieją badania wykrywające jeden lub wiele patogenów w jednym teście. Wybór najszerszego panelu zwiększa szansę na wykrycie konkretnego czynnika zakaźnego. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakażeń z grupy STI. Wiele infekcji może objawiać się podobnie, częste są również infekcje mieszane, czyli wywołane kilkoma patogenami równocześnie. Z tego względu trudno jedynie na podstawie samych objawów wnioskować o możliwej przyczynie problemu.

Metody genetyczne w diagnostyce zakażeń intymnych polegają na wykrywaniu materiału genetycznego patogenu w próbce pobranej od pacjenta. Materiał do badania stanowi zazwyczaj wymaz z miejsca potencjalnie zakażonego. Miejscem pobrania może być: cewka moczowa, rowek zażołędny, szyjka macicy, pochwa, a także jama ustna. Mężczyźni mogą pobrać wymaz samodzielnie lub w razie potrzeby wybrać się do urologa. Kobiety mogą pobrać wymaz z pochwy samodzielnie, np. specjalną szczoteczką Evalyn® Brush, lub umówić się na pobranie wymazu z szyjki macicy do ginekologa lub położnej. Wynik badania genetycznego jest „zero-jedynkowy”. Występowanie lub brak konkretnego czynnika zakaźnego w badanym materiale zostaje jednoznacznie potwierdzone.

Interpretacją wyniku powinien zająć się lekarz, który przeanalizuje go w połączeniu z objawami klinicznymi pacjenta, postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Zaletą stosowania testów opartych na metodach biologii molekularnej jest możliwość wykonania ich szybko – już kilka dni po potencjalnym zakażeniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakażeń intymnych. Szybkie rozpoznanie choroby umożliwi wdrożenie odpowiedniej terapii oraz pozwoli zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się patogenu w społeczeństwie.