Spis treści:
W przypadku boreliozy nie istnieje profilaktyka w postaci szczepionki. Rekombinowana szczepionka przeciw boreliozie zawierająca jako substancję czynną białko OspA została wycofana z użycia w 2002 r. Obecnie w fazie testów klinicznych jest inna, poliwalentna szczepionka, która w składzie posiada aż 6 białek OspA z różnych serotypów Borrelia. Zapobieganie zakażeniom krętkami Borrelia przenoszonym przez kleszcze obejmuje unikanie kontaktu z kleszczami oraz ich naturalnymi gospodarzami.
Istotne jest przestrzeganie kilku prostych zasad:
- W lesie najlepiej spacerować w odzieży z długimi nogawkami i rękawami ze ściągaczami. Skuteczne jest również wkładanie nogawek spodni w skarpetki.
- Na odsłonięte części ciała można dodatkowo nanieść środki odstraszające kleszcze (repelenty). Uwaga! Większość dostępnych repelentów zawiera szkodliwe dla zdrowia syntetyczne związki chemiczne, których nie zaleca się stosować u niemowląt i małych dzieci.
- Po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć swoje ciało.
- W przypadku znalezienia kleszcza na skórze należy go jak najszybciej usunąć. Prawidłowe usunięcie kleszcza ma duże znaczenie – należy pamiętać, aby go nie ściskać ani nie smarować masłem. Wyciągnięcie kleszcza w ciągu pierwszych 24 godzin od ukłucia znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia.
- Obserwuj miejsce ukłucia przez kleszcza. Możesz zrobić zdjęcie miejsca ukłucia od razu i po kilku dniach (dla porównania), by zaobserwować, czy zaczerwienienie się powiększa (najczęściej rumień pojawia się w ciągu kilku dni od ukłucia). Jeśli zaczerwienienie było niewielkie i po kilku dniach zniknęło zupełnie – najpewniej była to tylko reakcja alergiczna na ukłucie i nie doszło do zakażenia Borrelia!
- Przed usunięciem kleszcza warto zaopatrzyć się w specjalne „kleszczołapki”, które umożliwiają prawidłowe i bezpieczne wyjęcie kleszcza ze skóry. Kleszczołapki stanowią idealne uzupełnienie domowej apteczki, choć warto spakować je również na wakacje.