Czego szukasz?

Zakażenia intymne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Wrzód miękki

Wrzód miękki, zwany również wrzodem wenerycznym, jest wywoływany przez bakterie Haemophilus ducreyi. Choroba ta przenosi się drogą kontaktów seksualnych. Jest to stosunkowo rzadko występująca w Europie choroba weneryczna, ale dość rozpowszechniona w krajach afrykańskich i azjatyckich. Manifestuje się głównie u mężczyzn. U kobiet może przebiegać bezobjawowo lub w postaci utajonej.

Objawy wrzodu miękkiego

Objawy infekcji pojawiają się zazwyczaj po 5–7 dniach od kontaktu z patogenem. Początkowo choroba manifestuje się obecnością bolesnej grudki o rumieniowatym wyglądzie. W ciągu 48 godzin zmiana ta przekształca się w owrzodzenie, któremu może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych. Wrzód może być pojedynczy (dotyczy to głównie mężczyzn) lub mnogi (dotyczy głównie kobiet). U mężczyzn wrzód miękki występuje najczęściej na: napletku, rowku zażołędnym, żołędziu prącia, w okolicy cewki moczowej. U kobiet owrzodzenia występują głównie na wargach sromowych.

Dodatkowo mogą występować objawy takie, jak nieprawidłowe wydzieliny z miejsc intymnych, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, ból i krwawienie podczas stosunku.

Diagnostyka i leczenie wrzodu miękkiego

Ze względu na duże podobieństwo objawów zalecane jest różnicowanie wrzodu miękkiego przede wszystkim z kiłą i opryszczką. Z tego względu warto wykonać badania genetyczne (molekularne), które polegają na wykryciu materiału genetycznego patogenu w pobranej od pacjenta próbce. Coraz częściej stosowane w diagnostyce infekcji intymnych badania molekularne umożliwiają równoczesne wykrywanie kilku patogenów w jednej próbce, doskonale sprawdzając się w przypadku infekcji mieszanych (wywołanych przez kilka patogenów jednocześnie).

Leczenie wrzodu wenerycznego najczęściej polega na stosowaniu antybiotyków (głównie azytromycyny i erytromycyny). Osobom podróżującym do krajów azjatyckich i afrykańskich, które podejrzewają u siebie infekcję intymną, zaleca się badanie pod kątem zakażenia Haemophilus ducreyi.

W przypadku dodatniego wyniku badania w kierunku infekcji intymnej należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie partnera oraz osoby, z którymi współżyło się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Partnerzy również powinni zostać przebadani pod kątem zakażenia. W trakcie leczenia oraz do tygodnia po jego zakończeniu należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.