Czego szukasz?

Zakażenia intymne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaka Trichomonas vaginalis (inaczej rzęsistek pochwowy), która prowadzi do stanów zapalnych układu moczowo-płciowego. Przenoszona jest głównie przez kontakty seksualne. Możliwe jest jednak zarażenie drobnoustrojem również poprzez kontakt z zainfekowanym materiałem (artykuły toaletowe, odzież). Odnotowano też przypadki zarażenia dziecka przez matkę w trakcie porodu naturalnego. Infekcje Trichomonas vaginalis są bardzo powszechne – co roku rejestruje się na świecie blisko 150 milionów nowych przypadków.

Objawy rzęsistkowicy

Objawy rzęsistkowicy u mężczyzn

Mężczyźni są zazwyczaj bezobjawowymi nosicielami. Sporadycznie może u nich wystąpić zapalenie cewki moczowej, gruczołu krokowego i inne dolegliwości ze strony dróg moczowo-płciowych.

Objawy rzęsistkowicy u kobiet

U kobiet infekcja zwykle przebiega bezobjawowo, chociaż mogą wystąpić niezbyt obfite, wodniste, zielonożółte upławy o nieprzyjemnym, charakterystycznym zapachu. Może rozwinąć się zapalenie pochwy, któremu towarzyszą swędzenie, pieczenie i bolesne oddawanie moczu.

Nieleczona rzęsistkowica może zwiększać ryzyko zachorowania na inne choroby przenoszone drogą płciową.

Diagnostyka i leczenie rzęsistkowicy

W leczeniu rzęsistkowicy stosuje się leki przeciwpierwotniakowe, najczęściej metronidazol. Ważne jest, aby zdiagnozować i wyleczyć zarówno mężczyznę, jak i kobietę, nawet jeśli mężczyzna nie ma objawów, ponieważ może on być nieświadomym nosicielem patogenu.

W przypadku pozytywnego wyniku testu na infekcję intymną należy natychmiast poinformować o tym swojego partnera oraz osoby, z którymi miało się stosunek seksualny w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Partnerzy również powinni poddać się badaniom w kierunku zakażenia. W trakcie leczenia oraz przez tydzień po jego zakończeniu zaleca się powstrzymanie się od stosunków seksualnych.