Czego szukasz?

Zakażenia intymne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Zakażenia intymne – poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów

Co to jest STI?

STI (ang. sexually transmitted infections) to grupa infekcji przenoszonych drogą płciową. Wśród czynników zakaźnych wyróżnia się bakterie, wirusy, pierwotniaki oraz grzyby.

Jak można się zakazić infekcją intymną?

Do zakażenia może dojść na skutek kontaktu płciowego (waginalnego, analnego i oralnego) bez zabezpieczenia prezerwatywą. Niektóre infekcje mogą się rozprzestrzeniać nawet poprzez kontakt wydzieliny (zakażony śluz lub sperma) z błonami śluzowymi partnera, np. podczas współdzielenia gadżetów erotycznych, pettingu. Istnieje również możliwość przeniesienia zakażenia na dziecko podczas porodu. Możliwości rozprzestrzeniania się infekcji są różnorodne i zależą od czynnika zakaźnego.

Czym jest badanie genetyczne w kierunku infekcji intymnej?

Jest to badanie metodą biologii molekularnej z zastosowaniem metody PCR i hybrydyzacji. Badanie genetyczne polega na wykrywaniu materiału genetycznego czynnika zakaźnego w próbce pobranej od pacjenta. Próbkę do tego badania stanowi wymaz z miejsca potencjalnie zakażonego. Miejscem pobrania może być: cewka moczowa, rowek zażołędny, szyjka macicy, pochwa, a także jama ustna. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w zakładce: Badania genetyczne.

Skąd należy pobrać wymaz?

Ponieważ badanie dotyczy infekcji przenoszonych drogą płciową, wymaz najczęściej jest pobierany z miejsc intymnych. U kobiet rekomenduje się pobranie wymazu z szyjki macicy, co powinien wykonać lekarz ginekolog lub położna. Istnieje także możliwość samopobrania materiału przy użyciu szczoteczki Evalyn® Brush. U kobiet można również pobrać wymaz z pochwy i cewki moczowej. Mężczyznom zaleca się pobranie próbki z cewki moczowej lub rowka zażołędnego, co mogą zrobić samodzielnie, stosując się do zaleceń laboratorium. Ze względu na zróżnicowane techniki seksualne i różne drogi transmisji patogenów materiałem może być również wymaz z odbytu, jamy ustnej i ze zmiany skórnej.

Jakich informacji dostarcza wynik badania genetycznego?

Wynik badania genetycznego jest „zero-jedynkowy”, a więc określa, czy materiał genetyczny danego czynnika zakaźnego występuje w badanym materiale, czy nie. Przykładowy wynik można zobaczyć w zakładce: Przykładowe wyniki. Z wynikiem badania należy udać się do lekarza.

Mam pozytywny wynik badania – co dalej?

Wyniki badań powinien interpretować lekarz, który na podstawie zebranego wywiadu, towarzyszących objawów klinicznych oraz wyników badań laboratoryjnych stawia diagnozę i zleca odpowiednie leczenie. Wynik badania w kierunku infekcji intymnej najlepiej omówić z wenerologiem, ginekologiem lub urologiem.

W przypadku dodatniego wyniku badania w kierunku infekcji intymnej należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie partnera oraz osoby, z którymi współżyło się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Partnerzy również powinni zostać przebadani pod kątem zakażenia.

Ile kosztuje badanie na infekcje intymne?

Cena badania ustalana jest indywidualnie przez każde laboratorium. W celu sprawdzenia dokładnych kosztów wykonania badania najlepiej skontaktować się bezpośrednio z laboratorium. Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź najbliższe laboratorium, w którym wykonasz interesujące Cię badanie. Numer telefonu do placówki jest podany w wynikach wyszukiwania.