Czego szukasz?

Zakażenia intymne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Przyczyny infekcji

Kontakty seksualne bez odpowiedniego zabezpieczenia stanowią główną przyczynę rozprzestrzeniania się infekcji intymnych.

Od ponad dekady na świecie, w tym również w Polsce, zauważalny jest wzrost infekcji spowodowanych patogenami z grupy STI (ang. sexually transmitted infections). Jest to związane z większą otwartością seksualną, ale problem dotyczy również osób pozostających w stałych związkach. Pary często rezygnują ze stosowania prezerwatyw na rzecz wygodniejszej antykoncepcji hormonalnej – koncentrując się wyłącznie na zapobieganiu niechcianej ciąży, bagatelizują potencjalne zagrożenia związane z aktywnością seksualną. Osoba zainfekowana może być nieświadomym, bezobjawowym nosicielem czynnika zakaźnego i, nie zdając sobie z tego sprawy, przenieść infekcję na swoich partnerów.

Do wzrostu zachorowalności na choroby weneryczne przyczyniają się głównie ryzykowne zachowania seksualne oraz duża liczba partnerów seksualnych. Jednak nie jest to jedyna przyczyna.

Czynniki ryzyka sprzyjające rozprzestrzenianiu infekcji intymnych:

  • brak zabezpieczenia podczas stosunku płciowego (prezerwatywy/chusteczki oralne)
  • niewłaściwa higiena miejsc intymnych
  • brak stosowania szczepień ochronnych (szczepienie HPV)
  • stosowanie długotrwałej antybiotykoterapii
  • osłabiona odporność organizmu
  • niektóre choroby, np. cukrzyca, nowotwór
  • ciąża (podwyższona podatność)

Kobiety w ciąży wykazują zwiększoną podatność na zakażenia intymne. Istnieje również ryzyko przeniesienia czynnika chorobotwórczego z matki na dziecko. Jest to możliwe zarówno w czasie ciąży, jak i podczas porodu siłami natury oraz karmienia piersią. Przeniesienie patogenu z matki na dziecko może grozić poważnymi problemami zdrowotnymi dla niemowlęcia.