Ureaplasma spp. to drobne wolno żyjące bakterie, które mogą kolonizować drogi oddechowe oraz układ moczowo-płciowy. Za zakażenia u ludzi odpowiadają głównie Ureaplasma urealyticum oraz Ureaplasma parvum. Część infekcji przebiega bezobjawowo. Są to częste zakażenia, które mogą dotyczyć aż 75% osób aktywnych seksualnie.
Występujące sporadycznie objawy są mało specyficzne Mogą obejmować problemy z oddawaniem moczu, ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej, częste oddawanie moczu w ciągu dnia i nocy, oraz silne uczucie parcia na pęcherz.
Nieleczone infekcje Ureaplasma urealyticum mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek. Infekcja może prowadzić do samoistnych poronień i przedwczesnych porodów. Istnieje ryzyko przeniesienia patogenu z matki na dziecko w trakcie porodu.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy koniecznie skonsultować się z lekarzem i wykonać test w kierunku infekcji intymnych. Ze względu na podobieństwo objawów z innymi infekcjami układu moczowo-płciowego w diagnostyce zakażeń Ureaplasma duże znaczenie mają badania genetyczne, które umożliwiają diagnostykę we wczesnej fazie zakażenia. Wybór najszerszego panelu zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia konkretnego czynnika zakaźnego. Dodatkowo szeroki zakres badania pozwoli na wykrycie infekcji mieszanej, czyli wywołanej kilkoma patogenami równocześnie.
Ureaplasma spp. są naturalnie oporne na tetracykliny, dlatego lekiem z wyboru jest erytromycyna.
W przypadku pozytywnego wyniku testu na infekcję intymną należy natychmiast poinformować o tym swojego partnera oraz osoby, z którymi miało się stosunek seksualny w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Partnerzy również powinni poddać się badaniom w kierunku zakażenia. W trakcie oraz przez tydzień po zakończeniu leczenia zaleca się powstrzymanie się od stosunków seksualnych.