1 września w szkołach rozległ się pierwszy dzwonek. Uczniowie powrócili do szkolnych ław w tradycyjnym systemie nauczania. Większość ma nadzieję, że w tym roku szkolnym będzie w końcu normalnie. Pandemia COVID-19 spowodowała trudności w edukacji i osłabiła więzi z rówieśnikami. Od czerwca 2021 r. możliwe są szczepienia dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia. Szczepienia kadry nauczycielskiej rozpoczęły się jeszcze wcześniej. Czy mimo wszystko czeka nas kolejna fala zachorowań i powrót do zdalnego nauczania? Jeśli liczba przypadków infekcji SARS-CoV-2 zacznie wzrastać, prawdopodobnie zostanie wprowadzona nauka hybrydowa.
Koronawirus wciąż stanowi realne zagrożenie
Spokojne lato, mniejsza liczba zachorowań, dostępność szczepionki przeciwko COVID-19 – to wszystko mogło uśpić naszą czujność i sprawić, że wiele osób zapomniało o koronawirusie SARS-CoV-2. Ze względu na zagrożenie czwartą falą pandemii COVID-19 warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo uczniów, którzy powrócili od września do szkół. Eksperci uważają, że otwarcie placówek dydaktycznych przyspieszy pojawienie się kolejnej fali. Poprzednia była tragiczna w skutkach – zablokowane zostały szpitale, wróciły obostrzenia z jesieni 2020, zamknięto szkoły. Od naszego zachowania zależy to, jak długo utrzyma się stacjonarny tryb nauczania i możliwość dojrzewania dzieci w gronie kolegów i koleżanek.
Jak zadbać o bezpieczeństwo
Dane wskazują, że przeciwko COVID-19 zostało zaszczepionych około 1,4 miliona nastolatków pomiędzy 12. a 17. rokiem życia. Naukowcy wykazali, że u dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia, liczba cząstek koronawirusa SARS-CoV-2 w nabłonku górnych dróg oddechowych jest 10–100 razy większa niż u dorosłych. Dlatego ważne jest, aby rodzice i współdomownicy dzieci niezaszczepionych, jeśli nie istnieją medyczne przeciwwskazania, zostali zaszczepieni. Pojawienie się ognisk zakażeń w placówkach dydaktycznych jest nieuniknione. Osoby bez szczepienia będą w takiej sytuacji kierowane na kwarantannę. Warto zaznaczyć, że dzieci i młodzież powielają zachowania dorosłych. Dlatego nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa, czyli o zachowaniu dystansu społecznego, dezynfekcji rąk oraz noszeniu maseczek ochronnych w sklepach i miejscach zatłoczonych. Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów u dziecka powinno ono pozostać w domu. O tym, jakie symptomy mają dzieci chore na COVID-19, można dowiedzieć się z filmu:
Jak sprawdzić odporność na infekcję SARS-CoV-2
Wielu rodziców niepokoi się z powodu powrotu uczniów do szkół – boją się o zdrowie dzieci i pozostałych domowników. Zastanawiają się, czy przyjęty preparat przeciwko COVID-19 jest na pewno skuteczny. W takiej sytuacji warto wykonać ilościowy test EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2 QuantiVac ELISA IgG. Wynik testu jest wydawany w stosowanych na całym świecie jednostkach BAU/ml i pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy we krwi obecne są przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2, które mogą stanowić prawdopodobną ochronę przed kolejnym zakażeniem. Wyszukiwarka widoczna na górze strony umożliwia znalezienie laboratorium, w którym można wykonać oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko koronawirusowi. Wystarczy podać nazwę swojego miasta lub miejscowości, a w wynikach wyszukiwania pojawiają się adresy trzech placówek położonych najbliżej miejsca zamieszkania.