Czego szukasz?

Borelioza
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Czy doczekamy się szczepionki przeciwko boreliozie (część 3)

Utworzone przez Patryk Matuszek
czy można powtórnie zarazić się boreliozą Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

O pierwszym preparacie przeciwko boreliozie, nad którym pracują naukowcy, pisaliśmy tutaj. Druga z obecnie opracowywanych szczepionek jest jeszcze na wczesnym etapie badań, które toczą się aktualnie w Yale School of Medicine.

Szczepionka mRNA z Yale

Ta kandydatka na szczepionkę ma działać poprzez aktywację odpowiedzi immunologicznej w organizmie, gdy rozpoznaje on ślinę kleszcza. Odpowiedź immunologiczna jest wyzwalana w miejscu ukąszenia, zanim bakteria zostanie przeniesiona z kleszcza do organizmu człowieka. Szczepionka „przeciwko ślinie kleszczy” mogłaby również zapobiegać innym infekcjom przenoszonym przez te pajęczaki.

Szczepionka „przeciwko ślinie kleszczy” – jak to działa?

Naukowcy z Yale University opracowali szczepionkę, która rozpoznaje ślinę kleszcza i wywołuje reakcję skórną, utrudniającą tym pasożytom utrzymanie się na skórze człowieka i swobodne odżywianie. Stworzony preparat dzięki technologii mRNA, która pomogła przyspieszyć produkcję szczepionek przeciwko COVID-19, szybko wywołuje zaczerwienienie w miejscu ukąszenia przez kleszcza, ostrzegając człowieka o tym zdarzeniu i zwiększając szansę na zauważenie i usunięcie pasożyta, zanim dostarczy on do krwiobiegu człowieka bakterie powodujące boreliozę.

Doktor Andrew Wormser, biorący udział w tym projekcie naukowym, twierdzi, że jeśli usunie się żerującego kleszcza ze skóry człowieka, zanim upłynie 36 godzin, nie ma ryzyka zachorowania na boreliozę.

Badania na świnkach morskich wykazały, że po pojawieniu się zaczerwienienia i usunięciu kleszczy u żadnego z zaszczepionych zwierząt nie rozwinęła się borelioza. Ponadto, jak donosi Yale, „kleszcze nie odżywiały się prawidłowo” i przestawały żerować na skórze wcześniej niż zwykle.

Opracowano na podstawie: https://www.froedtert.com/stories/new-lyme-disease-vaccine-horizon