W kilkunastu stanach Brazylii obserwuje się epidemię żółtej gorączki. Od początku 2018 r. wielu nieszczepionych turystów przebywających w Brazylii zachorowało na żółtą febrę, a kilku z nich zmarło.
Jak wygląda aktualna sytuacja epidemiologiczna?
Na początku 2017 r. brazylijskie Ministerstwo Zdrowia zgłosiło pierwsze ogniska żółtej febry w kilku wschodnich stanach Brazylii, w tym na obszarach, które były powszechnie uważane za bezpieczne. Do końca 2017 r. przypadki żółtej gorączki odnotowano w wielu regionach Brazylii, zwłaszcza w stanach Rio de Janeiro, Minas Gerais i São Paulo.
Na początku 2018 r. odnotowano przypadek żółtej febry u niezaszczepionego holenderskiego podróżnika, przebywającego w pobliżu miasta São Paulo. Od tego czasu pojawiły się doniesienia o innych nieszczepionych osobach podróżujących do Brazylii, które odwiedziły obszary obarczone ryzykiem zakażenia wirusem żółtej febry i u których doszło do rozwoju infekcji, a w jej następstwie nawet do śmierci.
Jakie są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia?
W odpowiedzi na wybuch epidemii Światowa Organizacja Zdrowia rozszerzyła listę obszarów, w których zaleca szczepienia przeciw żółtej febrze. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie: http://www.who.int/ith/updates/20180116/en/.
Turyści podróżujący do Brazylii powinni przyjąć szczepienie na żółtą febrę co najmniej 10 dni przed podróżą, a w trakcie pobytu zapobiegać ukąszeniom komarów.
Osoby nieszczepione przeciwko żółtej febrze powinny unikać podróżowania do tych obszarów Brazylii, w których zaleca się szczepienie przeciw tej chorobie.
Podróżni udający się na tereny, gdzie obecnie trwa epidemia, powinni rozważyć przyjęcie dawki przypominającej, jeśli minęło 10 lub więcej lat od ostatniego szczepienia przeciwko żółtej febrze.