Pandemia COVID-19 niesie z sobą tragiczne konsekwencje. Do tej pory łączna liczba zachorowań przekroczyła już 150 milionów. Niestety ponad 2% zakażonych wirusem SARS-CoV-2 przegrało walkę z infekcją. W związku z tym naukowcy i koncerny farmaceutyczne na całym świecie prowadzą wyścig w tworzeniu nowych szczepionek, aby możliwe było jak najszybsze powstrzymanie fali zakażeń. Specjaliści ds. pandemii obawiają się powstania w przyszłości kolejnego po SARS-CoV-2, MERS i SARS patogennego dla człowieka koronawirusa, który może być jeszcze bardziej zakaźny.
Jedna szczepionka skuteczna w walce z SARS-CoV-2, MERS i SARS
Od kilku miesięcy prowadzone są intensywne prace nad stworzeniem uniwersalnej szczepionki, która gwarantowałaby jednoczesną ochronę przed różnymi koronawirusami. Jak wskazują doniesienia, już w 2021 roku pierwszy taki preparat zostanie poddany badaniom klinicznym. Zaprojektowanie tego typu szczepionki wiąże się z wieloma trudnościami. Przede wszystkim trzeba znaleźć fragment, który będzie wspólny dla każdego z celowanych wirusów i nie będzie ulegał zmienności wraz z kolejnymi mutacjami patogenów. Już w 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu wykryli, że elementem łączącym wszystkie koronawirusy jest białko S. Według badań podobieństwo tego białka w przypadku SARS i SARS-CoV-2 wynosi aż 78%. Drugą możliwością jest synteza sztucznej cząsteczki. Naukowcy z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Stanach Zjednoczonych pracują nad stworzeniem białka, które łączyłoby cechy wszystkich odmian wspomnianych koronawirusów. Według wstępnych informacji pierwsze badania kliniczne ma rozpocząć w tym roku firma VBI Vaccines w Massachusetts nad preparatem VBI-2901. Wyniki badań na modelach zwierzęcych jednoznacznie wskazały na wysoką efektywność proponowanej szczepionki przeciwko trzem koronawirusom (SARS-CoV-2, SARS, MERS).
Szczepionki stosowane w Unii Europejskiej
Dotychczas do obrotu na terenie Unii Europejskiej zostały dopuszczone cztery szczepionki przeciwko COVID-19 – dwie wektorowe oraz dwie genetyczne (mRNA). Są to preparaty, które zostały zatwierdzone i spełniają wszystkie żądania co do ich jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Wymagania dotyczące każdej szczepionki przeznaczonej do masowych szczepień są ściśle określone w prawodawstwie farmaceutycznym.
Po zaszczepieniu możliwe jest sprawdzenie swojej indywidualnej odpowiedzi poszczepiennej, czyli poziomu przeciwciał wytworzonych po stymulacji układu immunologicznego. Do tego celu służy test Anty-SARS-CoV-2 QuantiVac ELISA (IgG). Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź laboratorium, które wykonuje test QuantiVac najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Opracowano na podstawie:
1. Burton D.R., Topol E., Invest in vaccines now to prevent the next pandemic, Nature 2021; 590: 386–388.
2. https://www.drugdiscoverytrends.com/one-coronavirus-vaccine-to-rule-them-all/
3. https://www.rmf24.pl/nauka/news-jedna-szczepionka-przeciw-sars-cov-2-mers-i-sars-to-mozliwe-,nId,5187660