Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

„Polski koronawirus” rozszyfrowany

Utworzone przez Barbara Pawłowska
„Polski koronawirus” rozszyfrowany Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Doktor Łukasz Rąbalski z Uniwersytetu Gdańskiego jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowaną z próbki pobranej od polskiego pacjenta. Sekwencja została opublikowana w globalnej bazie danych GISAID.

Cenny genom koronawirusa od polskiego pacjenta

„Pozyskane dane umożliwią naukowcom z całego świata na uwzględnienie Polski w dochodzeniach epidemiologicznych dotyczących COVID-19. To ważny wkład w rozpoznanie molekularnej ewolucji wirusa, która może w przyszłości przyczynić się do znalezienia szczepionki i leków, które pozwolą sobie poradzić z chorobą. To pierwszy polski wkład w 5000 sekwencji zarejestrowanych przez naukowców z całego świata” – powiedziała  Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Doktor Rąbalski jest biotechnologiem specjalizującym się w szczepieniach. Sekwencja genetyczna wirusa zawiera ważne informacje. Jedną z nich jest podpowiedź, jak wirus „oszukuje” organizm ludzki i skutecznie osłabia jego układ odpornościowy. Takie „odszyfrowanie” wirusa pozwala nam lepiej zrozumieć jego strukturę oraz ewolucyjne i geograficzne pochodzenie.

Rozkodowanie „polskiego koronawirusa”

W procesie analizy sekwencji genetycznych nowego koronawirusa zastosowano najnowocześniejszą technologię minimalizującą zniekształcenia w tym procesie. Prace obejmowały również wykorzystanie protokołów bioinformatycznych używanych przez naukowców do kompilowania danych genetycznych podczas epidemii eboli w Afryce.

„Materiał genetyczny musi spełniać wiele norm ilościowych i jakościowych, aby można go było zdekodować. W przypadku wirusów z wątkiem RNSA musimy skorzystać z metod namnażania materiału genetycznego. Kiedyś oznaczało to hodowlę wirusa w laboratorium. Teraz, dzięki postępom biomolekularnym, możemy pójść na skróty i ominąć ten wymóg” – wyjaśnia dr Rąbalski.

W pracowniach Uniwersytetu Gdańskiego kontynuowane są badania nad sekwencjonowaniem wirusów pochodzących od polskich pacjentów.

Opracowano na podstawie: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81885%2Cgdansk-pierwsza-sekwencja-genetyczna-koronawirusa-wyizolowanego-od-polskiego