W dobie pandemii COVID-19 codziennie śledzimy nowe raporty epidemiologiczne dotyczące sytuacji w Polsce. Od potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Chinach minął już rok, a mimo to nadal nie jest dostępny żaden nowy i skuteczny lek na COVID-19. Jedną z najczęściej stosowanych i najbardziej skutecznych terapii pozostaje osocze pozyskane od ozdrowieńców.
Kto może zostać dawcą osocza?
Dawcą osocza dla chorych na COVID-19 może zostać ozdrowieniec, czyli osoba, która przeszła zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Przebycie zakażenia SARS-CoV-2 sprawia, że w organizmie danej osoby obecne są przeciwciała, które zostały wyprodukowane przez układ odpornościowy do walki z wirusem. To właśnie ich obecność stanowi o skuteczności późniejszej terapii osoczem.
Jak należy przygotować się do oddania osocza?
Aby oddać osocze, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak wcześniej odpowiednio nawodnić organizm, wypijając około 1 litra wody, ponieważ osocze w 92–94% składa się właśnie z wody. Nie trzeba być na czczo, ale przed donacją powinno się unikać posiłków z dużą zawartością tłuszczów. Ważne jest, aby dawca na 24 godziny przed planowanym zabiegiem oddania osocza nie podejmował nadmiernego wysiłku fizycznego oraz nie spożywał alkoholu.
Czy choroby współistniejące dawcy są dyskwalifikujące? Czy dawcą osocza można zostać więcej niż raz? Jaka objętość osocza przetaczana jest najczęściej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znjadziesz na blogu EUROIMMUN: