Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Leczenie chorych na COVID-19 za pomocą osocza ozdrowieńców [za i przeciw]

Utworzone przez Marek Łaszyn
płuca Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

14 marca 2020 Ministerstwo Zdrowia oficjalnie dopuściło użycie osocza ozdrowieńców do leczenia osób zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2. Decyzję podjęto po doniesieniach chińskich i południowokoreańskich naukowców o skuteczności tej metody. Polega ona na tym, że przeciwciała z osocza ozdrowieńców aktywują odpowiedź immunologiczną u osoby chorej i tym samym przyczyniają się do zaniku infekcji. Do tej pory nie ma jednak wiarygodnych badań klinicznych, które potwierdzałyby skuteczność takiego sposobu leczenia. Naukowcy przyznają, że dotychczasowe badania miały pewne ograniczenia, takie jak mała liczba badanych osób czy równoległe leczenie innymi środkami.

Zastosowanie osocza ozdrowieńców w Polsce

W Polsce taki sposób leczenia budzi coraz większe zainteresowanie. W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie rozpoczęto nabór ozdrowieńców, którzy chcieliby zostać dawcami i tym samym wspomóc leczenie innych osób. Celem prowadzonych w CSK MSWiA badań jest określenie skuteczności metody, czasu, w którym najlepiej jest ją stosować, oraz kryteriów doboru pacjentów.

Opinia Światowej Organizacji Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia ma sceptyczne podejście do tej metody leczenia. Dr Maria Van Kerkhove – ekspertka WHO – podkreśla, że badania w Szanghaju wykazały, iż niektóre osoby nie produkują specyficznych przeciwciał, podczas gdy u innych wykryto je w bardzo wysokich mianach. Nie wiadomo też, czy osoby z wysokim poziomem przeciwciał są odporne na ponowną infekcję. Pierwsze wzmianki o możliwych reinfekcjach wirusem SARS-CoV-2 pojawiły się 10 kwietnia 2020, po tym, jak w Korei Południowej potwierdzono obecność wirusa u 91 osób, które przebyły już w przeszłości COVID-19.

Opracowano na podstawie: https://pulsmedycyny.pl/koronawirus-sars-cov-2-osocze-krwi-ozdrowiencow-w-leczeniu-covid-19-988208