Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Interpretacja testów alergicznych DPA-Dx cz. 3

Utworzone przez Michał Podkalicki
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Jak interpretować ujemny wynik alergenu w postaci pełnego ekstraktu przy dodatnim wyniku komponentów alergenowych na profilach EUROLINE DPA-Dx?

Przeciwciała IgE, produkowane przez osoby uczulone, łączą się z konkretnymi miejscami zlokalizowanymi na alergenie, czyli tzw. epitopami. Mogą rozpoznawać z jednej strony sekwencje konkretnych aminokwasów (epitopy liniowe), z drugiej zaś struktury przestrzenne alergenów (epitopy konformacyjne). W rzeczywistości „populacja” przeciwciał przeciwko konkretnemu alergenowi to mieszanina wielu różnych IgE rozpoznających różne epitopy na danym alergenie.

W przypadku pełnych ekstraktów alergenowych, które stanowią mieszaninę wszystkich możliwych komponentów danego źródła, część epitopów alergenowych może być fizycznie zablokowana dla przeciwciał. Nawet jeśli przeciwciała IgE znajdują się w surowicy pacjenta, nie są w stanie związać się z epitopem. Istnieje wówczas ryzyko otrzymania wyniku fałszywie negatywnego.

Pasma alergenowe zawierające oczyszczone komponenty posiadają dużą liczbę łatwo dostępnych dla przeciwciał epitopów alergenowych oraz dużą pojemność wiązania przeciwciał – nawet niewielka ich ilość zostanie wykryta.

Z powodu „maskowania” niektórych epitopów alergenowych w pełnych ekstraktach mogą zdarzyć się pojedyncze przypadki, kiedy uzyskamy dodatnie pasmo dla komponentu, a ujemne dla pełnego ekstraktu, który go zawiera.

Jak rozpoznać alergię?

Należy pamiętać, że do klinicznego rozpoznania alergii niezbędne jest potwierdzenie objawów klinicznych u pacjenta. Sam pozytywny wynik testu nie jest równoznaczny z rozpoznaniem objawowej alergii.

Precyzyjne testy alergiczne

Przeciwciała przeciwko komponentom alergenowym można oznaczyć przy użyciu profili EUROLINE DPA-Dx: Jady owadów 2, Jady owadów 3, Mleko 1, Orzeszki ziemne 1, Pediatryczny 1, Pyłki 1. 

Gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie?

Zastanawiasz się „gdzie mogę wykonać testy alergiczne”? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na górze strony. Dzięki temu dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium wykonujące badania na alergie w Twojej okolicy.