Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił projekt zmian dotyczących kierowania pacjentów na badania pod kątem zakażeń SARS-CoV-2. Zgodnie z nowymi regulacjami testy diagnostyczne mogą zlecać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Do tej pory taką funkcję pełniły wyłącznie jednostki sanepidu. Zmiana ta wynika z nowej strategii działań, która zgodnie z koncepcją resortu ma m.in. zwiększyć efektywność wykorzystania personelu medycznego i infrastruktury.
Lekarz POZ wystawi skierowanie na badanie na koronawirusa
Od początku września lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą już zlecać badania w kierunku zakażeń SARS-CoV-2. Decyzja Ministerstwa Zdrowia o możliwości kierowania pacjentów na badania diagnostyczne pod kątem COVID-19 nie spotkała się w środowisku lekarzy rodzinnych z dobrym odbiorem. Ich zdaniem nowe regulacje przerzucają na nich ogromną odpowiedzialność, znacznie zmniejszą liczbę badanych osób oraz narażają zarówno lekarzy, jak i pacjentów na wysokie ryzyko zakażenia w przychodni. Dlaczego lekarze są tak nieprzychylni nowym zasadom zlecania testów w kierunku zakażeń SARS-CoV-2? Obawy budzi m.in. ścieżka, jaką musi przejść pacjent, aby skierowanie otrzymać, i lekarz, by móc je wystawić.
Jak dostać skierowanie na badanie na koronawirusa
Złe samopoczucie, ból mięśni i przemęczenie to objawy, które często towarzyszą znanemu wszystkim przeziębieniu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zwykle zostalibyśmy w domu pod kocem, popijając ciepłą herbatę. W tym roku jednak dochodzi nowa obawa – czy to nie zakażenie koronawirusem? Najlepiej zrobić badanie, jednak uzyskanie skierowania nie jest takie łatwe. Aby otrzymać skierowanie na badanie pod kątem zakażenia SARS-CoV-2, należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym drogą teleporady. Po konsultacji, jeśli w ciągu 3–5 dni objawy nie ustąpią, lekarz może nas zaprosić na wizytę w gabinecie w celu oględzin i w uzasadnionym przypadku skierować na badanie na COVID-19. Trzeba więc będzie spotkać się z lekarzem osobiście. Takich pacjentów jak my może być wielu, a każdy z nich będzie musiał pojawić się na wizycie lekarskiej. Co w przypadku, gdy jednak dotknęło nas tylko przeziębienie, a w przychodni pojawią się pacjenci zakażeni SARS-CoV-2? Lekarze POZ również nie są dostatecznie przygotowani na spotkanie z pacjentami chorującymi na COVID-19, nie mają niezbędnych środków ochrony osobistej i odpowiedniego doświadczenia.
Istnieje również możliwość zlecenia badania w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 przez lekarza POZ wyłącznie poprzez teleporadę, jednak tylko w oczywistych pod względem klinicznym przypadkach. Aby spełnić te warunki, pacjent powinien wykazywać takie objawy jak: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku – wszystkie jednocześnie. Gdy zabraknie któregokolwiek z nich, wystawienie skierowania drogą teleporady nie będzie możliwe.
O jakich testach mowa
Skierowania na badanie w celu potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia nowym koronawirusem dotyczą testów molekularnych, tzw. RT-PCR. Jest to metoda, która pozwala wykryć cząstki wirusa bezpośrednio w wymazie pobranym z górnych dróg oddechowych pacjenta. W celu zbadania, czy dana osoba miała kontakt z SARS-CoV-2, wykorzystywane są testy serologiczne, czyli wykrywające przeciwciała wytworzone w odpowiedzi na obecność wirusa w organizmie chorego. Oba rodzaje testów można także wykonać prywatnie, bez skierowania od lekarza.
Gdzie można zrobić test w kierunku SARS-CoV-2
W polu wyszukiwarki wystarczy wpisać miasto i kliknąć „Szukaj”, w wyniku wyszukiwania otrzymamy listę najbliżej położonych laboratoriów, gdzie można wykonać test w kierunku zakażenia nowym koronawirusem.
Opracowano na podstawie: