Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Jak wygląda Wuhan rok po wybuchu epidemii

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Wuhan Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Mija rok, odkąd na świecie odnotowano pierwsze przypadki zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Jaka jest obecnie sytuacja w Wuhanie, w którym to wszystko się zaczęło? Jaki wpływ miał nowy koronawirus na to chińskie miasto, które od początku było epicentrum szerzących się zakażeń?

Wuhan rok po wybuchu pandemii

W czasie gdy Europa zmaga się z tzw. drugą falą zakażeń SARS-CoV-2, w Wuhanie nie ma już prawie żadnych ograniczeń. Mieszkańcy tego miasta mogą swobodnie podróżować po kraju, spotykać się i wychodzić z domów. Dla bezpieczeństwa swojego i innych ludzie zakładają maseczki, szczególnie tam, gdzie gromadzi się więcej osób, a w metrze i autobusach w dalszym ciągu są one obowiązkowe. W niektórych miejscach publicznych nadal wykonywane są kontrolne pomiary temperatury ciała. Aktualne statystyki pozwalają dokładniej zrozumieć obecną sytuację epidemiczną Wuhanu – 14 grudnia 2020 roku w całych Chinach wykryto łącznie tylko 114 nowych przypadków COVID-19!

Gospodarcze skutki COVID-19 w Wuhanie

Mimo ustabilizowanej już sytuacji epidemicznej gospodarcze skutki wybuchu epidemii nadal są widoczne. Najbardziej dotkliwie odczuł je przemysł. Wiele przedsiębiorstw nie przetrwało aż trzymiesięcznego lockdownu. Warto wspomnieć, że przed pandemią Wuhan był jednym z najszybciej rozwijających się chińskich miast. Skutki pandemii dotknęły zwłaszcza branżę motoryzacyjną i tekstylną. Epidemia odcisnęła swe piętno również na rynku nieruchomości – ceny wynajmu mieszkań w Wuhanie znacznie zmalały. W wyniku dynamicznego rozwoju sytuacji epidemicznej w tym mieście wielu ludzi ma znacznie niższe dochody, co wiąże się z mniejszymi wydatkami i w efekcie negatywnymi skutkami dla gospodarki.

Strach przed cudzoziemcami

Mieszkańcy Wuhanu obawiają się spotkań z osobami przybywającymi z zagranicy, gdyż – jak uważają – nie każdy kraj równie dobrze radzi sobie z szerzącymi się zakażeniami. Szczególnie duże obawy wzbudzają przybywający ze Stanów Zjednoczonych, gdzie do 14 grudnia 2020 roku odnotowano 15 648 098 przypadków zakażeń, a zmarło aż 293 129 osób.

Zgodnie z oficjalnymi danymi chińskiej państwowej komisji zdrowia w mieście Wuhan od końca 2019 roku wykryto łącznie ponad 50 tysięcy zachorowań na COVID-19, a 3869 pacjentów zmarło.

Opracowano na podstawie:

  1. https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-wuhan-rok-po-wybuchu-epidemii,nId,4899048#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  2. https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/koronawirus-wuhan-niemal-bez-restrykcji-rok-po-wybuchu-pandemii/b16vgk7,07640b54
  3. https://covid19.who.int/region/amro/country/us