Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Globalne ocieplenie a choroby tropikalne

Utworzone przez Barbara Pawłowska
słońce Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Dowody na globalne ocieplenie stają się coraz trudniejsze do zignorowania – zmiany klimatu już teraz mają głęboki i szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Latem ubiegłego roku wiele krajów europejskich odczuło falę upałów, która była tak uciążliwa, że otrzymała nazwę Lucyfer. Wraz z upałami nadeszły także pożary, które rozprzestrzeniały się w szalonym tempie. Tegoroczne lato rozpoczęło się szybciej niż zwykle, a upały zaczęły być uciążliwe już w maju. Raport opublikowany w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych na świecie – „The Lancet”, głosi, że zmiana klimatu już teraz szkodzi zdrowiu milionów ludzi na całym świecie.

W jaki sposób?

Ogromna śmiertelność spowodowana przez katastrofy naturalne, takie jak huragany i pożary, jest oczywista. Przypadki nagłych zgonów na skutek udarów lub zawałów serca w trakcie upałów również nie dziwią, ale istnieje wiele innych, mniej oczywistych konsekwencji dla naszego zdrowia, które wynikają z ocieplenia klimatu. One również są groźne, a nawet potencjalnie śmiertelne dla człowieka.

Wzrost temperatur a choroby zakaźne

Zauważalny wzrost temperatury powietrza w trakcie ostatnich dziesięcioleci wpływa na rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych, powodując nieoczekiwane wybuchy malarii, gorączki denga, cholery, kleszczowego zapalenia mózgu i gorączki Zachodniego Nilu. Choroby tropikalne mogą w przyszłości przestać być uważane za występujące tylko w klimacie tropikalnym czy subtropikalnym. Inna infekcja – borelioza, również rozprzestrzenia się z łatwością, a liczba jej przypadków w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dwóch dekad potroiła się. W Polsce sytuacja jest podobna – według meldunków o zachorowaniach na choroby zakaźne, zakażeniach i zatruciach osób chorych na boreliozę z roku na rok gwałtownie przybywa.

Obecnie niekorzystny wpływ ocieplenia klimatu na zdrowie i samopoczucie odczuwają głównie osoby starsze oraz mające problemy zdrowotne. Alergicy zauważają, iż sezon alergii jest dłuższy, a poziom alergenów w powietrzu wyższy. Specjaliści alarmują, że zmiany klimatu, które zauważamy już dziś, to dopiero początek!

Opracowano na podstawie:

  1. https://www.thelancet.com/climate-and-health
  2. http://time.com/4999425/climate-change-health-2/