Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Diagnostyka COVID-19 bez wychodzenia z domu: system DBS

Utworzone przez Izabella Podsiadły
Kropla krwi na palcu Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Jednym z zaleceń mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 jest zachowanie dystansu społecznego. Obecna sytuacja epidemiologiczna na świecie stała się bodźcem do poszukiwania rozwiązań, które umożliwiają badania diagnostyczne w kierunku COVID-19 bez wychodzenia z domu i kontaktu z personelem medycznym. Alternatywą dla tradycyjnej metody pobierania krwi żylnej jest pobranie suchej kropli krwi (ang. dried blood spot, DBS). Zestawy do pobrania DBS mogą być wykorzystywane zarówno przez personel medyczny, jak i przez pacjentów w warunkach domowych.

Na czym polega pobranie suchej kropli krwi

Zestaw do pobrania suchej kropli krwi zawiera m.in.: sterylne lancety, waciki nasączone alkoholem oraz kartę do pobrania suchej kropli krwi (DBS). Pacjent może zamówić zestaw DBS np. za pośrednictwem sklepu internetowego i wykonać samodzielnie proste pobranie. Uzyskanie materiału do badania ogranicza się do szybkiego nakłucia lancetem opuszki palca. Następnie kropla krwi włośniczkowej nanoszona jest na specjalną kartę z kodem kreskowym i po wysuszeniu może zostać wysłana do analizy w laboratorium.

Jakie jest zastosowanie systemu DBS

Diagnostyka zakażeń SARS-CoV-2 z suchej kropli krwi umożliwia np. badania serologiczne u wszystkich pracowników danej firmy bez konieczności ich wizyty w laboratorium (określenie statusu immunologicznego pracowników i zebranie danych epidemiologicznych w szybki i wygodny sposób). DBS stanowi również idealne rozwiązanie dla pacjentów z utrudnionym dostępem do placówek medycznych, którzy np. mieszkają daleko od punktów pobrań. Dla części pacjentów możliwość samodzielnego pobrania krwi bez wychodzenia z domu jest korzystna pod kątem psychologicznym, gdyż redukuje stres związany z pobieraniem krwi żylnej przez personel medyczny. Brak konieczności osobistej wizyty w laboratorium ma kluczowe znaczenie w dobie pandemii COVID-19, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo pacjenta.

Jakie są zalety systemu DBS

Do zalet stosowania kart DBS należą:

  • możliwość zakupu zestawów do pobrania suchej kropli krwi z dostawą do domu
  • proste i bezpieczne samodzielne pobranie krwi z opuszki palca przez pacjenta bez wizyty w laboratorium
  • konieczność uzyskania tylko kilku kropli krwi do analizy
  • szybka wysyłka do laboratorium bez konieczności chłodzenia
  • wiarygodny wynik dzięki doskonałej korelacji pomiędzy wynikami badań poziomu przeciwciał wykonywanych z surowicy, pobieranej podczas tradycyjnego pobrania krwi, a suchą kroplą krwi