Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Jak wybrać skuteczny środek na komary?

Utworzone przez Barbara Pawłowska
nogi komara Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Ukąszenia komarów mogą powodować swędzenie i dyskomfort, ale w niektórych regionach świata owady te przenoszą w ten sposób wirusy, które powodują poważne choroby tropikalne, np. zikę czy dengę.

Wybór skutecznego środka odstraszającego komary może pomóc w zapobieganiu ukąszeniom i zmniejszyć ryzyko groźnej infekcji wirusowej.

W sprzedaży jest wiele różnych repelentów – który wybrać?

Ważne jest, aby przed zakupem zapoznać się z etykietą na opakowaniu. To składniki aktywne odpowiadają za skuteczność środka odstraszającego komary. Istnieje wiele różnych składników aktywnych, które są powszechnie stosowane w repelentach. Mogą to być związki naturalne lub syntetyczne.

Oto niektóre z najczęściej stosowanych składników aktywnych w repelentach na komary:

DEET – istnieje od ponad 60 lat. Został opatentowany przez armię Stanów Zjednoczonych w celu ochrony żołnierzy przed gryzącymi owadami. Wykazuje wysoką skuteczność w odstraszaniu wszystkich gatunków komarów. Chroni także przed kleszczami, pchłami i niektórymi muchami. DEET można nakładać bezpośrednio na skórę i jest dostępny w stężeniach 5–100%. Jego największą wadę stanowi pozostawianie tłustej warstwy na skórze. Nie należy go stosować na ubrania i przedmioty z plastiku ani poliestru, gdyż może spowodować ich uszkodzenie. Według dyrektywy Komisji Europejskiej z 2010 r. stosowanie środków odstraszających komary, które zawierają DEET, jest bezwzględnie zakazane w przypadku noworodków (do 2. miesiąca życia) oraz kobiet w ciąży, ponieważ stwarza on ryzyko uszkodzenia płodu. Ich zastosowanie powinno być ponadto ograniczone u dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia.

Permetryna – jest zarówno środkiem odstraszającym, jak i kontaktowym środkiem owadobójczym. Preparaty zawierające permetrynę nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę. Należy je aplikować na odzież, namioty i inny sprzęt.

Ikarydyna – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca jej stosowanie do odstraszania komarów przenoszących malarię, jednak nie jest to równie skuteczny składnik aktywny w przypadku wszystkich gatunków owadów. W przeciwieństwie do DEET, ikarydyna jest bezwonna, nie pozostawia tłustej warstwy na skórze i nie niszczy odzieży ani tworzyw sztucznych. Dostępna jest stężeniach 5–20% (stężenie 20% odpowiada stężeniu DEET używanemu przez wojsko USA i jest skuteczne przez 8–10 godzin).

IR3535 – nie ma tak wielu badań nad bezpieczeństwem i skutecznością stosowania IR3535 jak w przypadku innych repelentów. Wstępne testy wskazują jednak, że nie jest tak skuteczny jak DEET i niektóre inne związki stosowane do odstraszania owadów. Jest uważany za bezpieczny dla skóry i odzieży.

PMD – syntetyczny olej z eukaliptusa cytrynowego jest jedyną substancją naturalną uznawaną przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) za środek odstraszający komary przenoszące wirusa Zachodniego Nilu. PMD uważa się za bezpieczny dla wszystkich grup wiekowych.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze środka odstraszającego komary?

Czas, przez jaki produkt jest skuteczny w zapobieganiu ukąszeniom komarów, powinien być podany na opakowaniu. Ta informacja pojawia się zwykle w postaci małej grafiki z przodu produktu.

Etykiety na repelentach zawierają instrukcje dotyczące używania produktu, środki ostrożności i listę możliwych skutków ubocznych.

Nieaktywne składniki repelentów, które są podane na etykietach, mogą być istotne dla alergików. Substancje te nie wpływają na działanie produktu, ale m.in. na jego trwałość i zapach.