Zima to czas wyjazdów do ciepłych krajów. Na egzotyczne wycieczki decyduje się coraz więcej z nas. Czy podczas podróży jesteśmy narażeni na zachorowanie i jak można zabezpieczyć się przed groźnymi konsekwencjami po powrocie?
Jakie zagrożenia czyhają na turystów w trakcie wyjazdu?
W tropikach turyści narażeni są na patogeny przenoszone przez owady oraz drogą pokarmową, oddechową i płciową. Mogą one wywołać schorzenia, które nie występują w strefie klimatu umiarkowanego.
Ryzyko zachorowania lub zarażenia się podczas dalekich wypraw jest uzależnione od wielu czynników, takich jak stopień endemiczności odwiedzanego regionu świata, ogólny stan zdrowia podróżujących (prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, układu termoregulacji, występowanie chorób przewlekłych), podjęte działania ochronne w ramach szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej, długość pobytu czy planowane czynności w odwiedzanym miejscu.
Co zrobić przed podróżą?
Przed wyruszeniem w podróż, szczególnie do strefy klimatu gorącego, niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań mających na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych problemów zdrowotnych.
Istotne są zwłaszcza:
- ocena stanu zdrowia osób podróżujących
- przyjęcie obowiązkowych lub zalecanych szczepień ochronnych
- zasięgnięcie informacji o konieczności zastosowania profilaktyki przeciwmalarycznej
- zasięgnięcie informacji o występowaniu chorób endemicznych w rejonach planowanego pobytu
- dobór leków do apteczki, którą zabieramy ze sobą
Konsultacja z lekarzem
Podstawą przygotowania do wyjazdu jest wizyta u lekarza, najlepiej u takiego, który na co dzień zajmuje się epidemiologią i medycyną tropikalną. Udając się do specjalisty w zakresie medycyny podróży, należy mieć podstawową wiedzę na temat tego, gdzie dokładnie będziemy przebywać i jakimi środkami transportu podróżować.
Oprócz tego lekarza należy poinformować o:
-
- rodzaju wypoczynku i/lub turystyki aktywnej (plażowanie czy przeprawa przez dżunglę lub pustynię, eksploracja jaskiń)
-
- poprzednio wykonanych szczepieniach oraz przyjętej chemioprofilaktyce przeciwmalarycznej
-
- alergii na leki, białko jaja kurzego (składnik szczepionek)
-
- przewlekłych chorobach i lekach stale stosowanych
-
- nosicielstwie chorób zakaźnych (HIV, HBV, HCV)
-
- ciąży
Szczepienia ochronne
W trakcie planowania wyjazdu należy sprawdzić kalendarz szczepień ochronnych lub zasięgnąć porady na temat zalecanych szczepień u lekarza. Szczepienia można przyjąć nawet 4 tygodnie przed wyjazdem (zaleca się wykonać je 4–6 tygodni przed podróżą). Pamiętajmy, że jeśli wcześniej poddaliśmy się szczepieniom, może być potrzebna dawka przypominająca.
Profilaktyka przeciwmalaryczna
Do działań prewencyjnych przed zakażeniem zarodźcem malarii należy unikanie ukąszeń przez owady w trakcie wyjazdu oraz chemioprofilaktyka.
Pomocne będzie:
-
- regularne przyjmowanie leku przeciwmalarycznego
-
- stosowanie repelentów
-
- noszenie odpowiedniego ubrania (długie nogawki spodni i rękawy koszul)
-
- unikanie przebywania w terenie otwartym od zmierzchu do świtu (w okresie największej aktywności komarów)
-
- stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzacji oraz moskitier na oknach i kratkach wentylacyjnych
Bezpieczeństwo w trakcie wyjazdu
Najgroźniejsze choroby czyhające na turystów są roznoszone przez komary, dlatego to właśnie ich trzeba wystrzegać się przede wszystkim. Warto pamiętać o moskitierze i repelentach.
Należy również dość rygorystycznie przestrzegać zasad higieny i bezwzględnie unikać picia wody z sieci wodociągowej – zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej.