Czego szukasz?

Neurologia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

NeuroCOVID: konsekwencje neuropsychologiczne infekcji SARS-CoV-2

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Dr Malinowska Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

W jaki sposób przechorowanie COVID-19 wpływa na mózg i jakie zmiany neuropsychologiczne mogą się pojawić u osób po przebyciu tej choroby? Jakie są możliwości w zakresie diagnostyki i pomocy osobom, u których na skutek infekcji SARS-CoV-2 pojawiają się zaburzenia neuropsychologiczne? Na te i inne pytania odpowiada Pani dr Ewa Malinowska z Katedry Neuropsychologii Klinicznej i Psychoterapii na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie wywiadu Pani Doktor przybliża również główne założenia projektu „NeuroCovid” – ogólnopolskich badań nad neuropsychologicznymi konsekwencjami COVID-19.

Z wywiadu dowiesz się:

0:40 Coraz więcej mówi się o tym, że przebyta infekcja SARS-CoV-2 może wiązać się z ryzykiem wystąpienia różnych powikłań poinfekcyjnych, w tym neurologicznych. Pani Doktor, czym charakteryzuje się tzw. neuroCOVID? Czy możemy już mówić o odrębnej jednostce chorobowej?

12:27 Jacy pacjenci są najbardziej narażeni na dysfunkcje układu nerwowego po przebyciu COVID-19? Czy istnieje tu jakaś reguła?

17:08 W czasopiśmie „Journal of Alzheimer’s Disease” naukowcy donoszą o bardzo często obserwowanych w Stanach Zjednoczonych przypadkach powikłań neurologicznych występujących u chorych, którzy przebyli COVID-19. Pojawiają się nawet głosy mówiące o przyśpieszonym starzeniu mózgu. Czy jest możliwe, że uszkodzenia w układzie nerwowym wywołane przez nowego koronawirusa mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych i choroby Alzheimera?

22:05 Pani Doktor, obecnie bierze Pani udział w projekcie badawczym „NeuroCovid” przy Wydziale Psychologii UW, którym kieruje Pani Profesor Emilia Łojek. Projekt realizuje ogólnopolskie badania nad neuropsychologicznymi konsekwencjami COVID-19. Jakie są założenia tego projektu?

29:31 Jakie są możliwości w zakresie diagnostyki i rehabilitacji osób, u których na skutek COVID-19 mogą pojawić się trudności neuropsychologiczne?