Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Planowanie ciąży a podróżowanie

Utworzone przez Barbara Pawłowska
walizka Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Jeśli planujesz zajście w ciążę, przed podróżą sprawdź, czy w kraju, do którego się wybierasz, istnieje niebezpieczeństwo zakażenia wirusem zika.

Co jeśli okaże się, że w regionie, który planujesz odwiedzić, możesz zarazić się ziką?

W celu zminimalizowania ryzyka infekcji już przed wyjazdem szczegółowo przeanalizuj plan podróży. Zastanów się, czy w miejscach, w których masz nocować, będą moskitiery i klimatyzacja. Do walizki spakuj środki zapobiegające ukąszeniom komarów (najlepiej kilka różnych) oraz ubrania z długimi nogawkami i rękawami. Jeśli jest taka możliwość, przedyskutuj swoje plany z lekarzem.

Co jeśli starasz się o dziecko, a niedawno odwiedziłaś kraj, w którym występuje wirus zika?

Jeśli próbujesz zajść w ciążę i odwiedziłaś kraj z trwającą epidemią wirusa zika, zaleca się, abyś odczekała co najmniej 8 tygodni przed próbą poczęcia, nawet jeżeli nie pamiętasz ukąszenia przez komara i nie odczuwałaś żadnych niepokojących objawów. Jeśli doświadczyłaś objawów infekcji ziką podczas podróży lub w ciągu dwóch tygodni od powrotu do domu, zaleca się, aby poczekać co najmniej 6 miesięcy przed próbą poczęcia.

Co jeśli starasz się o dziecko, a twój partner niedawno odwiedził kraj, w którym występuje wirus zika?

Możliwość zakażenia wirusem zika poprzez stosunki płciowe została potwierdzona. Jeśli twój partner przebywał w kraju, w którym mógł zarazić się ziką, zaleca się stosowanie prezerwatyw przez 8 tygodni po jego powrocie – jeśli nie miał objawów infekcji, a przez 6 miesięcy w przypadku, gdy potwierdzono u niego zakażenie.

Pamiętaj, że objawy infekcji wirusem zika mogą być łagodne i niespecyficzne, przez co łatwo je przeoczyć!

Czy istnieje możliwość wykonania badań, by potwierdzić lub wykluczyć infekcję wirusem zika?

W Polsce dostępne są już badania, które warto wykonać po powrocie z egzotycznych wakacji. Są to tzw. testy serologiczne, które polegają na wykrywaniu swoistych przeciwciał we krwi.

Dlaczego bada się przeciwciała, a nie obecność wirusa we krwi?

Materiał genetyczny wirusa jest obecny w naszym krwioobiegu przez krótki okres. Natomiast jeżeli dojdzie do infekcji, układ immunologiczny w obronie przed wirusem wytwarza przeciwciała – najpierw w klasie IgM, a następnie w klasie IgG. Dlatego po powrocie z wakacji zaleca się, by wykonać badanie w kierunku swoistych przeciwciał w obu klasach przeciwciał (IgM oraz IgG).