Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Czy pasta do zębów może być skuteczna w walce z malarią?

Utworzone przez Barbara Pawłowska
pasta Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Co roku malaria zabija prawie pół miliona ludzi, głównie w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. W leczeniu tej choroby stosuje się wiele medykamentów, ale pasożyty malarii stają się na nie coraz bardziej oporne.

Ze względu na realne niebezpieczeństwo najnowsze badania naukowe skupiają się na poznaniu mechanizmów lekooporności szczepów malarii i znalezieniu nowych, skutecznych leków do walki z tą infekcją. Obiecujące wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge dokonali niezwykłego odkrycia, a mianowicie udowodnili, że powszechnie stosowany przez producentów pasty do zębów składnik o nazwie triclosan może być skuteczny w walce z lekoopornym szczepem pasożyta wywołującego malarię.

„Triclosan daje nadzieję na leczenie lekoopornej malarii, która stanowi coraz większe zagrożenie w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej, w momencie gdy nasz zasób możliwych rozwiązań farmakologicznych powoli się kurczy, a potrzeba znalezienia nowych leków staje się coraz pilniejsza” – mówi prof. Steve Oliver, autor badań. (PAP)

Opracowano na podstawie:

  1. https://forumszczepien.esculap.com/aktualnosc/id,151166?utm_campaign=goniec1635&utm_source=esculap_nielekarze&utm_medium=goniec&utm_content=L17&link_id=175603
  2. https://www.cam.ac.uk/research/news/ai-scientist-finds-that-toothpaste-ingredient-may-help-fight-drug-resistant-malaria