Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Niepasteryzowane mleko źródłem zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu

Utworzone przez Barbara Pawłowska
świeże mleko Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM lub TBE z ang. Tick-borne Encephalitis) to wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego o ostrym przebiegu. Za jej rozwój odpowiedzialny jest wirus kleszczowego zapalenia mózgu.

Drogi zakażenia

Dotychczas potwierdzono, że dwa rodzaje kleszczy są zdolne do transmisji KZM: z rodzaju Ixodes oraz Dermacentor. Do zakażenia KZM może również dojść po spożyciu niepasteryzowanego mleka koziego, owczego oraz krowiego. Do niedawna transmisja zakażeń drogą pokarmową nie była spotykana w Europie Zachodniej. Przełom nastąpił w 2016 roku, kiedy odnotowano dwa przypadki zachorowań w Niemczech, do których doszło po wypiciu świeżego mleka koziego podczas wizyty w gospodarstwie agroturystycznym. W ostatnich latach w Polsce nie było zachorowań na KZM po spożyciu produktów mlecznych, ale wykrycie nowych przypadków w Niemczech sugeruje, że picie niepasteryzowanego mleka jest nadal niebezpieczne niezależnie od regionu Europy.

Profilaktyka

Przeciwko wirusowi TBE istnieje skuteczna szczepionka, która chroni  przed zakażeniem niezależnie od drogi zakażenia. Cykl szczepień, który obejmuje przy dawki jest zalecany leśnikom, żołnierzom, rolnikom oraz turystom, przebywającym na terenach endemicznych. W zależności od wieku osoby szczepionej co 3 lub 5 lat należy podawać dawkę przypominającą.

Opracowano na podstawie:

  1. Amicizia D., Domnich A., Panatto D., Lai P.L., Cristina M.L., Avio U., Gasparini R., Epidemiology of tick-borne encephalitis (TBE) in Europe and its prevention by available vaccines, Hum Vaccin Immunother. 2013; 9: 1163–1171.
  2. http://www.euroimmunblog.com/novel-ways-of-tbe-virus-transmission/
  3. http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/kleszczowe-zapalenie-mozgu/