Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), nazywane również chorobą Bechterewa, to przewlekła, postępująca choroba zapalna układu ruchu, obejmująca głównie stawy krzyżowo-biodrowe i stawy kręgosłupa. Postępujący proces zapalny powoduje zrastanie i kostnienie szczelin między kręgami, co w konsekwencji prowadzi do postępującego usztywnienia kręgosłupa. Głównymi objawami ZZSK są przeszywający, uciążliwy ból oraz sztywność. Sam początek choroby jest bardzo trudny do uchwycenia, a objawy narastają stopniowo. U części pacjentów choroba może spowodować całkowite usztywnienie kręgosłupa, prowadząc do trwałego kalectwa, nawet w młodym wieku. ZZSK występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet (3:1), dotyka osoby młode – przed 40. rokiem życia, w tym również nastolatków. Ważną rolę w rozwoju choroby odgrywają czynniki genetyczne (HLA-B27).
Objawy ZZSK pojawiają się stopniowo. Chorobę cechuje zmienne nasilenie, od postaci łagodnych do bardzo ciężkich.
Początkowe objawy choroby:
Nasilenie objawów w późniejszej fazie choroby:
Rozpoznanie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) opiera się na zestawieniu objawów klinicznych oraz wyników badań obrazowych i laboratoryjnych. Punktem wyjścia do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku ZZSK jest występowanie u pacjenta poniżej 45. roku życia przewlekłego bólu krzyża (powyżej 3 miesięcy).
Ważne elementy procesu diagnozy to:
U ponad 90–96% chorych na ZZSK występuje antygen HLA-B27, który jest markerem genetycznym tej choroby. Badanie HLA-B27 jest uwzględnione w rekomendacjach diagnostycznych, jak również w kryteriach kwalifikujących pacjentów do programów terapeutycznych z zastosowaniem leków biologicznych.
Wynik badania genetycznego HLA-B27 jest ważny przez całe życie i daje w 100% pewne wyniki, w przeciwieństwie do metod serologicznych, w przypadku których błędy zdarzają się dość często (20–30%). Materiał do badania może stanowić zarówno próbka krwi, jak i wymaz z policzka. Co ważne, na wynik badania nie wpływają takie czynniki, jak pora pobrania próbki, stosowana dieta, leki czy trwające infekcje.