Czego szukasz?

Genetyka
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Genetyka – poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów

Co to są badania genetyczne?

Badania genetyczne to procedury diagnostyczne mające na celu analizę materiału genetycznego. Wykorzystują różnorodne metody laboratoryjne do identyfikacji DNA/RNA, mutacji, polimorfizmów i innych zmian w sekwencji genomu. Mogą służyć do diagnozowania chorób genetycznych, określania predyspozycji genetycznych do chorób, wykrywania materiału genetycznego patogenów będących przyczyną infekcji.

Czy muszę być na czczo przed badaniem genetycznym?

W przypadku wykonywania badań genetycznych z próbki krwi nie trzeba być na czczo. Do badania potrzebny jest materiał genetyczny pacjenta, czyli jego DNA. Nowoczesne techniki izolacji DNA (wyodrębnienia DNA z próbki krwi pobranej od pacjenta) pozwalają na wykonanie badania bez potrzeby bycia na czczo.

Do badania z wymazu z policzka natomiast trzeba się przygotować, ponieważ materiał DNA izolowany jest z komórek nabłonkowych pobranych podczas pocierania wewnętrznej strony policzka. Aby było go dostatecznie dużo, co najmniej 2 h przed pobraniem nie należy jeść, pić, myć zębów, żuć gumy, palić papierosów, a w przypadku dzieci nie stosować smoczka.

Jaki materiał do badania genetycznego jest lepszy – krew czy wymaz z policzka?

Nie ma to znaczenia.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju materiału do badania należy kierować się własną wygodą oraz brać pod uwagę ewentualne przeciwwskazania medyczne do pobrania krwi (np. trudności z pobraniem krwi żylnej, strach przed pobraniem krwi).

Pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka jest wygodne, ponieważ można je wykonać samodzielnie w domowych warunkach, i bezinwazyjne, ale wymaga specjalnego przygotowania pacjenta (patrz: odpowiedź na pytanie nr 2).

Czy badanie z wymazu z policzka jest wiarygodne?

Tak.

Badanie z próbki krwi i badanie z wymazu z policzka dają takie same wyniki. Rodzaj materiału nie wpływa na wynik badania. Wynik jest tak samo rzetelny i wiarygodny niezależnie od tego, czy jest wykonany z krwi, czy z wymazu.

Co oznacza pozytywny wynik badania w kierunku predyspozycji genetycznych?

Pozytywny wynik badania w kierunku predyspozycji genetycznych oznacza, że w analizowanym materiale genetycznym stwierdzono obecność specyficznych zmian genetycznych, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia określonych chorób. Nie oznacza to, że dana osoba na pewno zachoruje. Taka informacja może być istotna podczas oceny potencjalnego ryzyka i podejmowania środków prewencyjnych przed rozwojem choroby. Może być również pomocna dla lekarza w procesie ustalania terapii.

Czym jest badanie genetyczne w kierunku infekcji intymnej?

Jest to badanie metodą biologii molekularnej z zastosowaniem metody PCR i hybrydyzacji. Próbkę do tego badania stanowi wymaz z miejsca potencjalnie zakażonego. W materiale pobranym od pacjenta szuka się materiału genetycznego danego czynnika zakaźnego.

Jaki materiał jest pobierany w przypadku podejrzenia infekcji intymnych u mężczyzn?

Materiał do badań może stanowić: wymaz z cewki moczowej, wymaz z prącia, wymaz z rowka zażołędnego, wymaz z odbytu, wymaz z jamy ustnej.

Wymaz z cewki/prącia pacjent jest w stanie pobrać samodzielnie w domu według specjalnej instrukcji postępowania udostępnianej przez laboratorium.

Jaki materiał jest pobierany w przypadku podejrzenia infekcji u kobiet?

Materiał do badań może stanowić: wymaz z szyjki macicy, wymaz z pochwy, wymaz z cewki moczowej i również w razie potrzeby wymaz z jamy ustnej.

Wymaz z pochwy pacjentka może pobrać samodzielnie w domu za pomocą specjalnej szczoteczki Evalyn®Brush.

Jaki materiał pobierany jest w przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej (badanie na dermatomykozy)?

Materiał do badań mogą stanowić: fragmenty paznokci (opiłki paznokci, a także miękki materiał spod paznokcia), zeskrobiny skórne (łuski naskórkowe lub fragmenty naskórka z miejsc objętych zakażeniem i ze skóry zdrowej), włosy (przynajmniej 10 włosów wraz z cebulką), materiał hodowlany z pracowni mykologicznej (ok. 1 cm²).

 

Przed pobraniem materiału od pacjenta obszar z podejrzeniem grzybicy, z którego będzie pobrana próbka, należy zdezynfekować 70% alkoholem. Ma to na celu eliminację obecnej na skórze niepatogennej flory przejściowej.

Jak długo czeka się na wynik badania?

Czas oczekiwania na wynik jest różny w zależności od laboratorium, w którym wykonujemy badanie. Aby uzyskać informację o czasie realizacji zlecenia, warto skontaktować się z wybranym laboratorium. Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź najbliższe laboratorium, w którym wykonasz interesujące Cię badanie. Numer telefonu do placówki jest podany w wynikach wyszukiwania.

Ile kosztują badania genetyczne?

Cena badania molekularnego ustalana jest indywidualnie przez każde laboratorium. W celu sprawdzenia dokładnych kosztów wykonania badania najlepiej skontaktować się bezpośrednio z laboratorium. Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź najbliższe laboratorium, w którym wykonasz interesujące Cię badanie. Numer telefonu do placówki jest podany w wynikach wyszukiwania.