Za większą liczbę kleszczy w danym rejonie odpowiadają głównie przyjazne warunki do bytowania tych pajęczaków. Odpowiednia wilgotność, temperatura, roślinność oraz obecność zwierząt sprawiają, że w pewnych okolicach kleszczom łatwiej jest żyć i się rozmnażać. Z tego względu najczęstszym miejscem ich występowania są lasy – głównie liściaste, tereny podmokłe, łąki, polany czy ogródki. Szczególnie narażeni na ukąszenie przez tego pajęczaka są leśnicy i pracownicy przemysłu leśnego, a także rolnicy i osoby zamieszkujące w pobliżu obszarów zieleni.
Mimo iż kleszcze mogą występować wszędzie, są miejsca, gdzie tych pajęczaków jest zdecydowanie więcej. Według raportów WHO najwięcej zachorowań na boreliozę odnotowuje się w Rosji, Skandynawii, Ameryce Północnej, Australii i Europie Środkowej. Europa jest jednym z endemicznych terenów występowania boreliozy.
W Polsce w 2016 r. odnotowano ok. 21 tys. przypadków tej choroby. W naszym kraju za rejony z najwyższą wykrywalnością boreliozy uważa się Mazury, Suwalszczyznę oraz województwa zachodniopomorskie i podlaskie. Niekiedy mówi się, że pod tym względem są to w Polsce rejony endemiczne.
Nie oznacza to jednak, że poza nimi borelioza się nie pojawia. Statystyki te mogą przemawiać m.in. za tym, że na pozostałych terenach Polski rozpoznanie tej choroby zachodzi w mniejszym stopniu lub brakuje odpowiedniej ewidencji kolejnych przypadków. Nie można jednoznacznie wyznaczyć obszarów bezpiecznych, na których kleszcze zakażone krętkami Borrelia zdecydowanie nie występują.
Aby uniknąć ukąszenia przez kleszcza, należy więc w każdej sytuacji pamiętać o przestrzeganiu zaleceń.