Czego szukasz?

Borelioza
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Borelioza – poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów

Ugryzł mnie kleszcz – co robić?

Ukłucie przez kleszcza NIE oznacza, że na pewno zachorujesz na boreliozę. Nie każdy kleszcz jest nosicielem krętków Borrelia. Dodatkowo ryzyko zakażenia rośnie wraz z czasem żerowania kleszcza w ludzkiej skórze. Jeżeli kleszcz został usunięty szybko (do 24 godzin) i prawidłowo (bez zgniatania, smarowania tłuszczem), ryzyko zakażenia jest bardzo małe.

Udaj się do lekarza, jeżeli:

  • zauważysz rumień wędrujący
  • zauważysz inne niepokojące objawy
  • w trakcie pobytu na terenie endemicznym ukłuło Cię kilka kleszczy w tym samym czasie. W takiej sytuacji można zastosować profilaktykę poekspozycyjną (profilaktycznie podać 1 dawkę antybiotyku). Decyzję o takim postępowaniu podejmuje lekarz.
Jakie są objawy boreliozy?

Niestety, nie u każdej osoby, u której doszło do zakażenia, pojawi się rumień wędrujący. Wtedy jako pierwsze pojawiają się niespecyficzne objawy, czyli takie, które obserwuje się również w przebiegu innych chorób. Najczęstsze objawy boreliozy to: bóle mięśni, stawów, gorączka, ogólne osłabienie. W takiej sytuacji powinny zostać wykonane testy laboratoryjne w kierunku boreliozy.

Mam rumień wędrujący – co robić?

Rumień wędrujący jest zmianą skórną w postaci zaczerwienienia na skórze, która może pojawić się po ukłuciu przez kleszcza. Szacuje się, że objaw ten występuje najczęściej – u 60–80% chorych. Po stwierdzeniu na skórze zmiany należy bezwzględnie udać się do lekarza. Pacjenci, u których pojawi się rumień wędrujący, są w najlepszej sytuacji, ponieważ mają pewne i wczesne rozpoznanie boreliozy.

Należy jednak pamiętać, że nie każde zaczerwienienie na skórze jest rumieniem wędrującym. Może być to zwykły odczyn alergiczny. Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej.

Czy można zbadać kleszcza?

Istnieje możliwość badania kleszcza. Ma to na celu stwierdzenie, czy kleszcz, który został znaleziony na ciele po powrocie z lasu, był nosicielem bakterii Borrelia. Do wyniku badania należy podejść jednak krytycznie i nie powinno się na jego podstawie podejmować decyzji o leczeniu.

Kiedy mogę wykonać badania serologiczne w kierunku boreliozy?

Badania serologiczne można wykonać najszybciej około 4 tygodni po ukłuciu przez kleszcza. Wykonując badanie wcześniej, ryzykujemy uzyskaniem wyniku fałszywie negatywnego, ponieważ organizm nie zdążył jeszcze wyprodukować przeciwciał.

Jakie badania na boreliozę należy wykonać?

Według obowiązujących w Polsce rekomendacji PTEiLChZ rozpoznanie boreliozy powinno opierać się przede wszystkim na obrazie klinicznym i historii pokłucia pacjenta przez kleszcze. Diagnostyka laboratoryjna boreliozy opiera się na testach z krwi, w których wykrywa się przeciwciała produkowane przez nasz układ immunologiczny na skutek kontaktu z bakterią. Należy pamiętać, że przed wykonaniem testów diagnostycznych muszą upłynąć minimum 4 tygodnie od ukłucia przez kleszcza.

Obejrzyj film, z którego dowiesz się, kiedy wykonać badania laboratoryjne i na czym polega dwuetapowa strategia diagnostyczna boreliozy.

Czy mogę od razu wykonać test potwierdzenia (immunoblot)?

W diagnostyce boreliozy należy stosować dwuetapową strategię, czyli w pierwszej kolejności wykonać test przesiewowy ELISA i w przypadku otrzymania wyniku dodatniego bądź wątpliwego potwierdzić go za pomocą testu immunoblot. Obejrzyj film, w którym omawiamy najczęściej popełniane błędy w diagnostyce boreliozy.

Czy warto wykonać testy na boreliozę po sezonie kleszczowym?

Chodziłeś na grzyby i spacerowałeś często po lesie w sezonie kleszczowym? A teraz zastanawiasz się, czy warto wykonać badania profilaktyczne w kierunku boreliozy? Wykonywanie testów laboratoryjnych u osób bez objawów klinicznych boreliozy jest bezzasadne. Badania laboratoryjne nie potwierdzają choroby, a jedynie wykazują obecność specyficznych przeciwciał w surowicy pacjenta. Sama obecność przeciwciał anty-Borrelia nie jest potwierdzeniem choroby. Jedynie objawy wraz z pozytywnym wynikiem badań laboratoryjnych upoważniają do rozpoznania boreliozy i wdrożenia leczenia.

Ile kosztują badania w kierunku boreliozy?

Ceny badań są zróżnicowane i ustalane indywidualnie przez laboratorium.

Średnie ceny kształtują się następująco:

  • Test ELISA w jednej klasie (IgM lub IgG): 50–100 zł
  • Test potwierdzenia immunoblot w jednej klasie (IgM lub IgG): 100–200 zł
Jak długo trzeba czekać na wynik?

Czas oczekiwania na wynik jest różny w zależności od laboratorium, w którym wykonujemy badanie. Zwykle nie przekracza jednak kilku dni.

Czy dodatni (pozytywny) wynik badania oznacza chorobę?

Nie! Wynik dodatni (pozytywny) świadczy jedynie o obecności przeciwciał anty-Borrelia, a te same w sobie nie są chorobą. Przeciwciała mogą utrzymywać się w surowicy pacjenta wiele lat i powodować pozytywne wyniki. Jedynie objawy wraz z pozytywnym wynikiem badań laboratoryjnych upoważniają lekarza do rozpoznania boreliozy i wdrożenia leczenia.

Czy badania w kierunku boreliozy są refundowane?

Badania w kierunku boreliozy mogą być refundowane pod warunkiem, że zostaną zlecone przez lekarza specjalistę chorób zakaźnych.