Czego szukasz?

Neurologia
Wróć
Wróć
test text

„Umysł w ogniu” już w czerwcu na Netflix

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Netflix Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Umysł w ogniu” (ang. Brain on Fire) z świetną główną rolą wschodzącej gwiazdy Hollywood Chloë Grace Moretz, to nie wytwór wyobraźni scenarzystów, ale historia oparta na faktach. Ekranizacja powieści o tym samym tytule to zapis poruszających wspomnień i pełna napięcia historia medyczna młodej dziennikarki „New York Post” walczącej z rzadką i przerażającą chorobą, a jednocześnie nowe spojrzenie na świat fascynującej nauki o ludzkim mózgu.

Umysł w ogniu na Netflix

Do tej pory obejrzenie tego poruszającego filmu nie było możliwe w Polsce. Doczekaliśmy się! Już od 22 czerwca film „Umysł w ogniu” dostępny na platformie Netflix!

Prawdziwa historia młodej dziennikarki, która przeżyła medyczny koszmar

Film to opowieść o losach pacjentki cierpiącej na autoimmunologiczne zapalenie mózgu typu anty-NMDAR. Susannah Cahalan, autorka książki, opisuje swoją walkę z rzadkim, ale bardzo poważnym schorzeniem. U Susannah choroba rozpoczęła się od ataków padaczki, stanów lękowych i wahań nastroju. Dość szybko rozwinęły się u pacjentki objawy neuropsychiatryczne: halucynacje i psychozy.

„Moje ciało zaatakowało mój mózg” – wspomina Susannah.

Treść książki „Umysł w ogniu” to m.in. retrospekcja z miesięcznej hospitalizacji pacjentki, która nie tylko była w bardzo ciężkim stanie fizycznym, ale i nic nie pamięta z tamtego okresu. Historię swojej choroby odtworzyła na podstawie rozmów z lekarzami i rodziną, czy nagrań z szpitalnego monitoringu.

Przeciwciala anty-NMDAR

Historia Susannah kończy się szczęśliwie. Punktem zwrotnym w diagnostyce i leczeniu pacjentki okazało się badanie przeciwciał onkoneuronalnych. U pacjentki wykryto przeciwciała anty-NMDAR, czyli białka produkowane przez układ immunologiczny skierowane przeciwko receptorom m.in. komórek nerwowych w mózgu. Występowanie tych autoprzeciwciał wykrywa się między innymi u pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem mózgu – chorobą, którą rozpoznano u naszej bohaterki.