Czego szukasz?

Neurologia
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Neurologia – poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów

Co to są przeciwciała antyneuronalne?

Przeciwciała antyneuronalne są białkami układu odpornościowego, które atakują różne elementy układu nerwowego w organizmie. Mogą być związane z różnymi chorobami neurologicznymi o podłożu autoimmunizacyjnym („z autoagresji”).

Więcej informacji o przeciwciałach antyneuronalnych znajdziesz na naszej stronie w zakładce: Co to są przeciwciała antyneuronalne.

Dlaczego mam wykonać testy w kierunku przeciwciał antyneuronalnych?

Wykonywanie testów w kierunku przeciwciał antyneuronalnych może być zalecane z różnych powodów związanych z objawami klinicznymi i podejrzeniami dotyczącymi stanu zdrowia pacjenta. Oto dwa najczęstsze powody, dla których lekarz może zalecić wykonanie tych badań:

  • Objawy neurologiczne: jeśli pacjent doświadcza niepokojących symptomów, np. drgawki, zaburzenia mowy, problemy z równowagą czy koordynacją ruchową, lekarz może zlecić badania w celu wykluczenia lub potwierdzenia obecności przeciwciał antyneuronalnych.
  • Podejrzenie choroby autoimmunizacyjnej: przeciwciała antyneuronalne mogą być związane z różnymi chorobami, np. NMOSD, miastenią, zespołem sztywnego człowieka, zespołem opsoklonie–mioklonie itp. Testy w kierunku przeciwciał antyneuronalnych mogą pomóc w diagnozie tych schorzeń.
Co jest materiałem do badania w kierunku przeciwciał antyneuronalnych?

Do badania w kierunku przeciwciał antyneuronalnych materiałem może być krew lub płyn mózgowo-rdzeniowy. Próbka krwi jest pobierana przez nakłucie skóry, zazwyczaj z żyły łokciowej na przedramieniu. W niektórych sytuacjach lekarz może zalecić również pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Pobrana próbka jest następnie poddawana analizie laboratoryjnej w celu wykrycia ewentualnych przeciwciał antyneuronalnych.

Czy muszę być na czczo przed planowanym badaniem?

Nie, spożywanie posiłków oraz napojów przed badaniem nie wpływa na poziom przeciwciał antyneuronalnych we krwi.

Czy badanie w kierunku przeciwciał antyneuronalnych muszę wykonać wcześnie rano?

Nie, badanie w kierunku przeciwciał antyneuronalnych nie musi być wykonywane wcześnie rano ani o żadnej konkretnej porze dnia. Zazwyczaj nie ma specjalnych wymagań dotyczących godziny pobrania próbki krwi do tych badań. Możesz umówić się na wykonanie testu w dowolnym dogodnym dla Ciebie czasie.

Jakie są rodzaje testów dostępnych do wykrywania przeciwciał antyneuronalnych?

Istnieją różne testy, oparte o takie metody, jak ELISA, immunoblot czy immunofluorescencja pośrednia (IIFT), które mogą być stosowane do wykrywania przeciwciał antyneuronalnych.

Więcej informacji o przeciwciałach antyneuronalnych znajdziesz na naszej stronie w zakładce: Metody badań.

 

Ile kosztuje badanie w kierunku przeciwciał antyneuronalnych?

Cena testu laboratoryjnego w kierunku przeciwciał antyneuronalnych ustalana jest indywidualnie przez każde laboratorium. W celu sprawdzenia dokładnych kosztów wykonania badania najlepiej skontaktować się telefonicznie bezpośrednio z laboratorium. Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź najbliższe laboratorium, w którym wykonasz interesujące Cię badanie. Numer telefonu do placówki jest podany w wynikach wyszukiwania.

Cena badania zależy również od liczby wykrywanych przeciwciał, dlatego testy wieloparametrowe są zwykle droższe. Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku podejrzenia neurologicznego zespołu paranowotworowego lub autoimmunologicznego zapalenia mózgu wskazana jest jak najszersza diagnostyka.

Czy będąc w ciąży, mogę wykonać test w kierunku przeciwciał antyneuronalnych?

Tak. Testy w kierunku przeciwciał antyneuronalnych są bezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ do ich przeprowadzenia wymagana jest jedynie próbka krwi. Należy jednak pamiętać, że badania te powinny być wykonywane wyłącznie z medycznych wskazań, czyli zgodnie z zaleceniem lekarza.

W jakim wieku można wykonać testy w kierunku przeciwciał antyneuronalnych?

Testy w kierunku przeciwciał antyneuronalnych mogą być wykonane w dowolnym wieku, gdy istnieją medyczne wskazania do przeprowadzenia tych badań. Decyzja o zleceniu testów w kierunku przeciwciał antyneuronalnych zależy od sytuacji pacjenta i podejrzeń lekarza dotyczących obecności u niego chorób neurologicznych o podłożu autoimmunizacyjnym. W przypadku dzieci i niemowląt badania te mogą być zalecane w przypadku wystąpienia objawów neurologicznych, nagłych zmian w zachowaniu lub cofnięcia się nabytych wcześniej umiejętności. Dlatego też zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, który może ocenić potrzebę przeprowadzenia testów w kierunku przeciwciał antyneuronalnych i dostosować plan diagnostyczny do konkretnego przypadku pacjenta.

Jak długo trzeba czekać na wynik?

Czas oczekiwania na wynik jest różny w zależności od laboratorium, w którym wykonujemy badanie. Aby uzyskać informację o czasie realizacji zlecenia, warto skontaktować się z wybranym laboratorium. Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i znajdź najbliższe laboratorium, w którym wykonasz interesujące Cię badanie. Numer telefonu do placówki jest podany w wynikach wyszukiwania.

Co oznaczają wyniki badań na przeciwciała antyneuronalne i jakie mogą być dalsze kroki postępowania w przypadku wyników pozytywnych lub negatywnych?

Interpretacja wyników testów zależy od wykrytych specyficznych przeciwciał oraz objawów klinicznych pacjenta. W przypadku wyników pozytywnych mogą być wymagane dalsze badania diagnostyczne oraz leczenie specjalistyczne. W przypadku wyników negatywnych mogą być brane pod uwagę inne przyczyny występowania objawów. W każdym przypadku zaleca się konsultację z lekarzem w celu interpretacji wyników i zaplanowania dalszych działań.