Czego szukasz?

Alergie
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Reakcje krzyżowe w alergologii cz. 3: Profiliny

Utworzone przez Michał Podkalicki
Reakcje krzyżowe w alergologii (cz. 3) Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Profiliny to wysoko konserwatywna rodzina białek, w której homologia, nawet pomiędzy odlegle spokrewnionymi gatunkami, przewyższa 75%. Duże podobieństwo w budowie sprawia, że reakcje krzyżowe pomiędzy profilinami z różnych źródeł są bardzo częste. Uczulenie na profiliny następuje w konsekwencji pierwotnego uczulenia na komponenty główne danego źródła alergenu. W naszej szerokości geograficznej produkcja przeciwciał przeciwko profilinom jest zwykle związana z pierwotną alergią na trawy i pyłek brzozy. Główne profiliny z tych źródeł to Bet v2 (brzoza) oraz Phl p12 (tymotka łąkowa). Wykrycie specyficznych przeciwciał IgE na przynajmniej jedną profilinę potwierdza uczulenie na całą rodzinę białek.

Znaczenie kliniczne przeciwciał przeciwko profilinom jest ograniczone, gdyż w większości przypadków produkcji przeciwciał przeciwko profilinom towarzyszy jednoczesna produkcja przeciwciał przeciwko specyficznym komponentom z danego źródła, np. w przypadku brzozy anty-Bet v1, a w przypadku tymotki łąkowej anty-Phl p1 i/lub Phl p5.

Profiliny są odpowiedzialne za reakcje krzyżowe alergenów wziewnych i pokarmowych pochodzenia roślinnego (pyłek traw, drzew, warzywa, owoce).

Wybrane reakcje krzyżowe

Opracowano na podstawie: EAACI Mollecullar Allergology User’s Guide, European Academy of Allergy and Clinical Immunology 2016.